VIDEO/ Vietnam, kalojnë lumin futur në qese plastike për të shkuar në shkollë

VIDEO/ Vietnam, kalojnë lumin futur në qese plastike për të shkuar në shkollë

11:41, 12/07/2019

Temperatura në këto vende arrin deri në 40 gradë Celsius.

Fëmijët në Huoi Ha, një fshat i largët në provincën Dien Bien të Vietnamit, e dinë se arsimi është jetik për cilindo nëse ata do të dëshironin të largoheshin prej varfërisë dhe mbase në këtë mënyrë edhe të vendoseshin përse jo në një vend tjetër.  

Edhe nëse kjo do të thotë të futesh në një qese plastike dhe të zvarritesh mes për mes lumit. Këtë sakrificë të frikshme këta vogëlushë e bëjnë çdo ditë për të mbërritur në shkollë./f.h/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco