VIDEO/ Çifti lituanez fiton garën e çuditshme, burrat vrap me gratë në shpinë

VIDEO/ Çifti lituanez fiton garën e çuditshme, burrat vrap me gratë në shpinë

12:59, 07/07/2019

Finlanda nuk është e huaj për sportet e çuditshme që zhvillon si shtet: ajo gjithashtu i ka dhuruar botës një konkurs unik gara e burrave me gratë në shpinë.

Pesëdhjetë e tre burra mbajtën gratë ose partneret  e tyre mbi shpatullat e tyre dhe u përplasën në një garë të gjatë në qytetin e vogël finlandez të Sonkajarvit të shtunën, kur mijëra tifozë brohorisnin nga stendat e tyre.

Kampionati Botëror i Gruas, tani është në vitin e 23-të të zhvillimit dhe tërheq mijëra vizitorë në qytetin me 4,200 banorë dhe ka fituar ndjekës në mbarë botën.

Të shtunën, prindërit lituanezë të dy fëmijëve, Vytautas Kirkliauskas dhe Neringa Kirkliauskiene fituan garën që përfshinte vrapimin, dhe një sërë pengesash të tjera.

"Është gruaja ime e cila na uron fat pas garës, ajo është më e mira", ka thënë Kirkliauskiene.

Çifti garoi për herë të parë në Sonkajarvi në vitin 2005 dhe është hera e dytë që shpallen fituesit e garës.

ImageImageImageImageImageImageImage

Marrë nga: scmp.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco