FOTO/ ‘Big Bang 2’, përplasen dhe shpërthejnë 2 grumbuj galaktikash

FOTO/ ‘Big Bang 2’, përplasen dhe shpërthejnë 2 grumbuj galaktikash

12:10, 26/06/2019

‘Astronomët kanë parë momentin kur dy galaktika ishin në prag të një përplasje me njëra-tjetrën.

Ata mendojnë se kjo mund të jetë "pjesa e humbur e enigmës" për të kuptuar se si u formua universi pasi përplasja mund të jetë më e madhja ndonjëherë që nga Big Bang.

Qendra Ndërkombëtare për Kërkimin e Radio-Astronomisë tha në një deklaratë: "Ndërsa përplasja merr më shumë se një jetë, kapja e momentit kur ata së pari prekin njëra-tjetrën është shumë e vështirë për t’u kapur”.

"Është sikur të gjejmë një pikë shiu që sapo prek sipërfaqen e ujit në një fotografi të një pellgu gjatë një dite me shi".

Kur galaktikat shkojnë plotësisht në përplasje me njëra-tjetrën, ato do të krijojnë një brez të nxehtë gazi që është 100 milionë gradë më e nxehtë edhe se vetë Dielli.

Grupet galaktike janë kaq të mëdha saqë në fakt përmbajnë qindra galaktika brenda tyre dhe qindra miliarda yje. Përplasjet e galaksive në grup mund të marrin një miliardë vite, sepse galaktikat vetë mund të kenë një diametër prej disa milionë vitesh dritë.

Galaktikat e grupeve në fjalë këtu njihen si 1E 2216.0- 0401 dhe 1E 2215.7-0404 dhe astronomët kanë dalluar atë që në thelb është 'puthja e parë' midis dy entiteteve.

Rezultatet e këtij studimi janë botuar në Astronominë e Natyrës.

Autori i parë i studimit Liyi Gu nga Instituti Kombëtar i Shkencës Riken në Japoni dhe SRON Instituti Holandez për Kërkimet Hapësinore thanë: "Këto grupime tregojnë provën e parë të qartë për këtë lloj të shokut të bashkimit".

Astronomët po planifikojnë të marrin më shumë 'fotografi' të procesit të përplasjes, në mënyrë që ata të mund të krijojnë një imazh më të mirë të asaj që ndodh aktualisht.

Image

Marrë nga: thesun.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco