Disa nga vendet kandidate për listën e UNESCO-s 2019

Disa nga vendet kandidate për listën e UNESCO-s 2019

08:13, 25/06/2019

Një grykëderdhje e mbushur me shpendë përgjatë lumit Yalu të Kinës, tempujt e lashtë të Baganit që shikojnë mbi pyjet në Myanmar dhe një rrugë alpine në Austri e njohur me kërkuesit e emocioneve janë ndër nominimet e këtij viti për Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Këtë javë, komisioni përgjegjës për listën fillon 11 ditë diskutime në Baku, Azerbajxhan, për të vendosur se cilat destinacione duhet të shtohen në një portofol që tashmë përfshin 1,092 vende nga 167 vende të ndryshme.

Vendet e përzgjedhura do të kenë jo pak përfitime nga UNESCO.

ImageRajoni i Minierave Erzgebirge / Krusnohori, Republika Çeke dhe Gjermani: Kjo zonë e cila shtrihet nga juglindja e Gjermanisë në Republikën Çeke u aktivizua në mënyrë aktive për më shumë se 800 vjet.

ImageRruga e Lartë Alpine e Grobglockner, Austri: Shoferët e njohur e vlerësojnë këtë rrugë si një nga më spektakolaret në Alpet Austriake. 

ImageTeleskopi Lovell, Observatori i Bankës Jodrell, Mbretëria e Bashkuar: Kjo pajisje shkencore daton që nga viti 1945 dhe u propozua nga qeveria britanike për shkak të rëndësisë historike të saj - ajo ishte e para e këtij lloji.

ImageBagan, Mianmar: Qyteti i lashtë i Baganit, që ndodhet në ditët e sotme Mianmar është shtëpia e mijëra tempujtve, monumenteve dhe manastireve.

ImageSantuari i Zogjve Migrues përgjatë Bregut të Detit të Verdhë-Bohai në Gjirin e Kinës. Komiteti i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s ka njoftuar kandidatët që do të diskutojë gjatë javëve të ardhshme, pasi organizata zgjedh kontributin e fundit të Listës së Trashëgimisë Botërore. Një nga opsionet është ky fenomen mahnitës natyror në Kinë.

ImageKodrat Prosecco e Conegliano dhe Valdobbiadene, Itali: Ky rajon mahnitës njihet për pije popullore me gaz italiane si disa tipa shampanjash të ëmbla ose të tharta.

Marrë nga: cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco