VIDEO/ Tradita e përvitshme kur 'djalli' kërcen mbi foshnjat

VIDEO/ Tradita e përvitshme kur 'djalli' kërcen mbi foshnjat

10:50, 24/06/2019

Ngjarja kulturore e pazakontë ndodh prej vitit 1620, dhe tërheq njerëz nga e gjithë bota për t'u bashkuar me ta në fshat dhe për të marrë pjesë.

Festat si kjo në Spanjë janë të famshme për origjinalitetin e tyre, dhe ‘El Colacho’ (Grepi) është një tjetër ngjarje shumë e veçantë e konsideruar si nga më të çuditshme të 'bëmave të fuqisë' në botë.

Që nga fillimi i tij, Vëllazëria Katolike e Sakramentit të Shenjtë të Minervës kanë qenë përgjegjës për organizimin e festës njëjavore që zhvillohet për të shënuar festën e Corpus Christi.

Pika kryesore e festivalit është në të dielën e fundit kur ndodh ‘Hedhja e Grepit’. Në ditë, "Colacho", i cili është një njeri i veshur si djall i veshur me një veshje shumëngjyrëshe të kuqe dhe të verdhë dhe një maskë, kalon nëpër qytet me një stil lakuriqësh për të "terrorizuar" vendasit që nisin fyerjet ndaj tij në këmbim.

Kjo është pjesë e ritualit dhe kjo është vetëm një nxitje për ngjarjen kryesore të "kapërcimit të foshnjës". Kur vjen koha për 'salto' ose kërcim, tradita e ka atë që të gjitha foshnjat e lindura brenda vitit në qytetin e Castrillo de Murcia vendosen në një dyshek në dysheme jashtë shtëpisë së tyre.

Kur Colacho në kostumin e tij të kuq dhe të verdhë hidhet mbi foshnjat, të ftuarit e mbushin me gëzim. Një pagëzim masiv i llojit të vet për foshnjat, konsiderohet gjithashtu një festë e rëndësishme kulturore që i takon trashëgimisë lokale të qytetit.

Pasi Colacho është hedhur mbi foshnjat, ato mbulohen me petale trëndafilash nga të pranishmit që i mbajnë ato nëpër shportat e tyre dhe bekohen nga prifti lokal para se të kthehen në shtëpi nga prindërit e tyre.

Për vizitorët është një pamje për të parë, dhe një histori brilante për të marrë me vete nga Spanja.

Marrë nga: adseason.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco