Nga 'Atlantis' në 'Mbretërinë e Uellsit', qytetërimet e lashta zhytur nën ujë

Nga 'Atlantis' në 'Mbretërinë e Uellsit', qytetërimet e lashta zhytur nën ujë

13:59, 23/06/2019

Atlantis është qyteti më i famshëm nënujor në botë dhe as nuk ekziston. Sidoqoftë, arkeologët kanë zbuluar shumë qytetërime të humbura gjatë viteve dhe më poshtë janë disa nga më legjendarët. Një pyll misterioz parahistorik u rrit përsëri në një plazh të Uellsit falë një stuhie të egër.

Grumbulli i trungjeve të lashta të drunjve që është zbuluar së fundmi ishte varrosur nën ujë dhe rërë më shumë se 4.500 vjet më parë dhe tani njerëzit po e lidhin atë me një legjendë të lashtë për një "qytetërim të fundosur".

Pylli po shoqërohet me një mit të shekullit të 17-të, të quajtur 'Cantre'r Gwaelod', ose 'Hundreds Sunken'.

Mendohet se pemët i përkisnin pyllit të lashtë të Borth, i cili dikur shtrihej për dy deri në tre milje përgjatë bregut midis Ynys-las dhe Borth në Uells.

Dy artefakte prej guri që mund të ishin mbi 10.000 vjet të vjetra u gjetën kohët e fundit në brigjet e një lumi të lashtë të zhytur.

Një ekip arkeologësh nga Mbretëria e Bashkuar dhe Belgjika udhëtoi 25 milje në veri të një fshati në Norfolk të quajtur Blakeney dhe gjetën dy objekte guri, të cilat ata i konsiderojnë si prova shumë të rëndësishme të vendbanimeve, pranë njëri-tjetrit nën det.

Vendbanimet potenciale mund të kishin ekzistuar për një kohë të gjatë para se të mbyteshin përfundimisht dhe mund të kenë ekzistuar diku midis 8200 dhe 7700 pes.

Më poshtë një renditje e disa prej qytetërimeve të humbura prej shumë vitesh:

Mbretëria Nënujore e UellsitImageImage

Qyteti i lashtë egjiptian i LeonitImageImage

 Qyteti Herakion i Liqenit Quiandao, KinëImageImage

Piramidat e Yonaguni-Jima, JaponiImageImage

Marrë nga: thesun.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco