Për të dytin vit radhazi ky është shteti më i lumtur në botë

Për të dytin vit radhazi ky është shteti më i lumtur në botë

10:28, 17/06/2019

Jo vetëm që ka një kryeqytet që shpërthen me kreativitet gastronomik, me dritën spektakolare të Dritës Veriore dhe shtëpinë e Santa Claus-it (plus stafin mbështetës të drerëve) në Lapland.

Është gjithashtu vendi më i lumtur në botë për të dytin vit radhazi, sipas Raportit të fundit të lumturisë botërore.

Pasohet nga Danimarka, Norvegjia, Islanda dhe Holanda. Raporti i lumturisë botërore u lëshua nga Rrjeti i Zgjidhjeve të Zhvillimit të Qëndrueshëm për Kombet e Bashkuara më 20 mars, data që Kombet e Bashkuara kanë deklaruar si Dita Ndërkombëtare e Lumturisë.

Raporti rendit vendet në gjashtë variabla kyç që mbështesin mirëqenien: të ardhurat, lirinë, besimin, jetëgjatësinë e shëndetshme, mbështetjen sociale dhe bujarinë.

"Dhjetë vendet e para tentojnë të rangohen lartë në të gjashtë variablet, si dhe masat emocionale të mirëqenies", thotë bashkë-redaktori i raportit John Helliëell, profesor i ekonomisë në Universitetin e British Columbia.

Vendet më të lumtura në botë:

1. Finlanda

2. Danimarka

3. Norvegjia

4. Islanda

5. Holanda

6. Zvicër

7. Suedi

8. Zelanda e Re

9. Kanadaja

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco