Anija kozmike e NASA-s ndodhet më pranë një asteroidi se kurrë më parë

Anija kozmike e NASA-s ndodhet më pranë një asteroidi se kurrë më parë

09:57, 17/06/2019

Në vendin e errët dhe të vetmuar, në Hapësirë, misioni OSIRIS-REx i NASA-s ka arritur të kapë nivele të tjera të afërsisë ndërsa është duke studiuar një asteroid.

Pas një manovrimi, anija kozmike në misionin e studimit të asteroideve të NASA-s po orbitën edhe më pranë një trupi planetar sesa çdo anije kozmike që ndonjëherë, tha agjensia hapësinore.

Misioni kohët e fundit hyri në një fazë të re ku anija kozmike do të orbitojë rreth 2.231 metra mbi sipërfaqen e asteroidit Bennu.

‘Gjatë kësaj faze, e njohur si Orbital B, anija kozmike do të zbulojë imazhet e horizontit të asteroidit dhe do të bëjë një hartë për objektin për të përcaktuar se ku është vendi më i mirë për mbledhjen e mostrave në sipërfaqen e Bennu’, tha NASA në një deklaratë të lëshuar të enjten.

Ajo do të mbetet e afërt me asteroidin deri në javën e dytë të muajit gusht.

Qëllimi përfundimtar:

‘Ky është në një mision shtatëvjeçar. Anija kozmike, e nisur në shtator 2016, arriti në Bennu në dhjetor të vitit 2018. Do të vëzhgojë dhe planifikojë Bennun, do të lundrojë në afërsi të asteroidit dhe në fund do të prekë sipërfaqen për pesë sekonda për të marrë një mostër’, tregon NASA.

Marrë nga: cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco