VIDEO/ Ura që është 'vendi më i ngushtë në tokë'

VIDEO/ Ura që është 'vendi më i ngushtë në tokë'

13:26, 13/06/2019

Ishulli Bahamian i Eleutheras ofron një urë të çrregullt, të çuditshme, përpos një pamjeje të mrekullueshme me rërë, det dhe nimësi tropikale.

Ishulli i sinqertë është fjalë e cila është marrë nga një fjalor grek dhe e ka bërë edhe më interesant këtë vend.

Dhe një rrugë kryesore kalon gjatësinë e Eleutheras, e cila shtrihet 177.028 km, por është vetëm 3 km në pjesën më të gjerë të saj.

Karakteristika të mahnitshme natyrore gjenden lart e poshtë ishullit, me disa nga pamjet më tërheqëse në pikat e saj më të ngushta dhe më jugore.

E vendosur në pjesën më të butë të Eleutherës, Ura e Dritares prej Xhami shtrihet përgjatë një pjese prej vetëm 9 metrash të tokës që ndan ujërat e errëta dhe të nxehta të Oqeanit Atlantik nga shkëmbinjtë e butë.

Stuhitë e dhunshme kanë kohë që kanë thërrmuar një hark guri natyror që dikur qëndronte në vendin e urës së sotme konkrete.

Artisti amerikan Winslow Homer ishte në gjendje të kapte harkun në pikturën e tij rreth vitit 1885 "Dritare Qelqi", (Glass Window).

Moti i ashpër dhe dallgët e larta të detit mund të çojnë në mbylljen e urës dhe në situata të rrezikshme në jetë njerëzish, kështu që është mirë të shmanget zona kur kushtet e motit nuk janë të përshtatshme. 

Marrë nga: cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco