Humbi 3 vëllezër prej gjakut të infektuar me HIV, janë quajtur 'familja AIDS'

Humbi 3 vëllezër prej gjakut të infektuar me HIV, janë quajtur 'familja AIDS'

09:06, 12/06/2019

Një familje prej shtatë vëllezërish e motrash pothuajse u zhduk nga gjaku i ndotur.

John Cornes, 61 vjeç, tha se katër nga vëllezërit e motrat e tij dhe një nga bashkëshortet e tyre vdiqën si rezultat i kontraktimit të viruseve të HIV dhe virusit të hepatitit C.

Vëllezërit hemofilikë morën trajtime të kontaminuara gjatë viteve 1970 dhe 1980.

Z. Cornes tregoi se një nga një, ai vëzhgoi tre nga vëllezërit e tij të diagnostikuar me të dy viruset vdekjeprurëse, ndërsa ai dhe dy vëllezërit e motrat e tjera morën vetëm hepatitin C.

Midis 1992 dhe 2017 ai humbi katër vëllezër, Garry, Roy, Gordon dhe Alan - dhe gruaja e Garry Lee, e cila ishte e infektuar me HIV nga bashkëshorti i saj ndërsa ata u përpoqën të bënin një fëmijë.

Skandali i gjakut të ndotur është etiketuar si katastrofa më e keqe e trajtuar në historinë e Shërbimit Kombëtar të Shëndetit.

Rreth 4,800 njerëz me hemofili besohet se janë infektuar me hepatitin C ose HIV në vitet 1970 dhe 1980 pas marrjes së produkteve të gjakut të kontaminuara nga vetë Shërbimi Kombëtar i Shëndetit.

Më shumë se 2,000 pacientë besohet të kenë vdekur si rezultat i produkteve mjekësore të infektuara, duke përfshirë ata që vuanin nga çrregullimi gjenetik që ndikon në aftësinë e gjakut për t’u mpiksur.

Zoti Cornes i tha hetimit të gjakut të infektuar se ai ishte një nga gjashtë vëllezërit që vuanin nga hemofilia.

Duke kujtuar ditën kur vëllai i tij, Garry, e kuptoi se kishte marrë virusin HIV, zoti Cornes tha: 'Ai po qante me zemër’.

Vetëm një muaj pasi Garryt ishte diagnostikuar me HIV, një tjetër nga vëllezërit e tij, Roy, dhe gjithashtu vdiq në moshën 26 vjeç në maj 1994.

Ai tregoi se si Roy pa dashje kishte infektuar një vajzë me HIV.

Hetimi dëgjoi se si një vëlla i tretë i z. Cornes, Gordon, u diagnostikua me HIV tre muaj pas Royt dhe vdiq në dhjetor 1995.

Z. Cornes tha se nëna e tij, të cilën ai e përshkroi si një 'grua e madhe dhe e fortë', pësoi një sulm në zemër dhe vdiq pak pas Gordonit.

Ai i tha audiencës së mbledhur: 'Kam një barrë të nipërve dhe mbesave nga vëllezërit që kanë vdekur dhe kam nipër që nuk kanë një nënë apo një baba. Kështu që unë jam këtu për të përfaqësuar jo vetëm të infektuarit, por edhe të prekurit. Nuk desha me të vërtetë ta bëja këtë, por është e nevojshme’.

Z. Cornes vazhdoi të shpjegojë se si ai dhe dy vëllezërit e tij u diagnostikuan me hepatit C, ndërsa një prej tyre vdiq pasi vuajti një hemorragji celebrale, të cilën ai tha se ishte rezultat i "stresit dhe ankthit" prej sëmundjes.

Një dëshmitar i dytë, Graham Binks, shpjegoi se si gruaja e tij e ndjerë Margaret, një ish mësuese e shkollës fillore në Leeds, mori atë që u përshkrua si 'hepatit kronik aktiv', pasi bëri transfuzionet e gjakut pas lindjes së dy djemve të tyre në vitin 1972 dhe 1974.

Marrë nga: dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco