VIDEO/ Kjo është qyteza prej buke në Itali, por nuk konsumohet!

VIDEO/ Kjo është qyteza prej buke në Itali, por nuk konsumohet!

13:53, 11/06/2019

Çdo vit, në Pashkë, një qytet me katedrale dhe me zbukurime të bukura ngrihet në qytetin e vogël sicilian të San Biagios.

Ju gjithashtu do të vëreni drithëra dhe makarona të ngulitura në strukturën e zbukuruar plot me harqe të bëra nga banorët e qytetit, të cilët mbajnë një traditë që shkon prapa në kohët e lashta.

Ndërkohë që mund të tundoheni të zhytni dhëmbët në të, duhet të dini se katedralja nuk është, në fakt, e ngrënshme.

Është një festë e cila mund të ‘shijohet’ vetëm përmes syve.

Marrë nga: cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco