Shpenzimi 278,000 $ i Australisë për një tualet publik

Shpenzimi 278,000 $ i Australisë për një tualet publik

10:00, 11/06/2019

Atraksioni turistik më i fotografuar në Perth, Australi nuk është një monument si edhe jemi mësuar të shohim deri më sot.

Është stenda e Crawley End Boat Shed, një shtëpi prej druri të ndritshme blu, që shumë vendas kalojnë disa herë në ditë pa vërejtur dhe thuajse pa i kushtuar kurrëfarë rëndësie.

Por falë popullaritetit të saj në Instagram, kjo ndërtesë e vogël blu është bërë një çështje e rëndësishme lokale, për shtetin e Australisë Perëndimore duke shpenzuar qindra mijëra dollarë për të instaluar një tualet publik aty pranë për të akomoduar turistët e shumtë që futen në të për të bërë fotografi dhe për t’i publikuar ato më tej në Instagram dhe në rrjete të tjera sociale.

Ndryshe nga shumë vende të tjera të njohura të qytetit, ura Elizabeth Quay, Crawley End Boat Shed nuk është në një vend të përshtatshëm.

Është vendosur përgjatë lumit Swan, i cili ofron sfond të bukur për shumicën e fotografive të marra këtu. Por kjo është gjithashtu vetëm nga Mounts Bay Road, një nga rrugët më të ngarkuara në Perth.

Për të vizituar barkën, shumica e turistëve të cilët kanë parkuar aty pranë, pastaj kalojnë në këmbë në rrugën Mounts Bay.

Duke pasur parasysh se kjo është një rrugë e madhe me makina që zvarriten në të dy drejtime, kjo mund të jetë një mënyrë për acarim nervash dhe përplasje të rrezikshme.

"Ka patur një rritje gjatë viteve të fundit të vizitorëve në këtë zonë, me autobusë turne, si dhe vizitorë të vetë-drejtuar që ndalen këtu për mundësi fotografish", raporton këshilli.

"Objekti më i afërt publik gjendet në Xhennete Narrows që është 2,4 kilometra larg”.

Për të zgjidhur çështjen, qyteti i Perthit ka vendosur të ndërtojë tualetin e saj të parë me energji diellore në mënyrë që turistët të kenë sa më shumë mundësi për ta shfrytëzuar këtë shtëpizë e cila iu ofron shumë mundësi për realizimin e fotografive interesante dhe publikimin e tyre në internet./F.H/SYRI.NET

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Taking my turn at the most photographed building in Perth #perth #westernaustralia

A post shared by Lilit Marcus (@lilitgoes) on

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco