FOTO-VIDEO/ Disa fenomene shkencore të cilat nuk i mësojmë në shkollë

FOTO-VIDEO/ Disa fenomene shkencore të cilat nuk i mësojmë në shkollë

15:27, 17/05/2019

Mësojmë për disa dukuri të mrekullueshme shkencore në shkollën e mesme - si teoria e relativitetit të Ajnshtajnit, tabela periodike dhe replikimi i ADN-së.

Njohuria që marrim atje vendos bazat për të gjitha gjërat e tjera të mrekullueshme që ne vazhdojmë të studiojmë. Por shkenca definitivisht nuk përfundon në shkollën e mesme, ka shumë elemente të saj që ne i mësojmë me kalimin e viteve. 

Image1.Macet qëndrojnë në këmbë falë fizikës

Image2. Topi kur e hedhim nga një lartësi fluturon dhe nuk bie menjëherë në tokë

Image3. Një vezë në ujë sillet si një kandil deti i çmendur

Image4. Rrezja e lazerit në ujvarë kalon nëpër ujë 

Image5. Uji mund të zjejë dhe të ngrijë në të njëjtën kohë

Marrë nga: sciencealert.com Përgatiti-F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco