Njihuni me lepurin më të shtrenjtë në botë, rekordi i ri botëror kapur në një ankand

Njihuni me lepurin më të shtrenjtë në botë, rekordi i ri botëror kapur në një ankand

10:39, 16/05/2019

Një  skulpturë e një artisti të njohur në amerikan Jeff Koons është e para vepër arti e shitur shtrenjtë teksa krijuesi i veprës është gjallë.

Dhe behët për një skulpturë ku është punuar një lepur prej çeliku, bërë nga Koons në vitin1985.

Shtëpia e ankandit e Christie në Nju Jork ka shitur lepurin e Jeff Koons për ankand për 91 milionë e 100 mijë dollarë.  

Kjo skulpturë ishte dhe e fundit nga 3 krijimet e artistit lënë në duart e privatit.

 Pronari i galerisë  që kapi rekordine ri botëror në një ankand ishte Robert Mnuchin, babai i sekretarit amerikan të thesarit Steven Mnuchin. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco