FOTO-VIDEO/ 10 kroçierat më të mëdha në botë

FOTO-VIDEO/ 10 kroçierat më të mëdha në botë

08:48, 14/05/2019
A+ Aa A-

Kur (Simfonia e Deteve), një anije me motor me fuqi prej 18-kuajsh më të gjatë se një avion bërthamor, lundroi nga porti për herë të parë këtë prill duke thyer një rekord në industrinë e lundrimit.

Por anija më e madhe e pasagjerëve në botë, vështirë se është e një lloji sepse ka disa lloje të tilla.

Disa anije të tjera të cilat janë paksa më të vogla quhen: Harmonia e Deteve, E magjishmja e Deteve dhe Oazi i Deteve – këto anije kanë qenë dikur të parat më të mëdhatë por që me kalimin e kohës vendin e tyre e kanë zënë anije të tjera edhe më të mëdha.

Nëse emrat e këtyre katër (qyteteve lundruese) tingëllojnë të ngjashme, kjo nuk është rastësi.

Arsyeja se ata janë bërë kaq gjigante, nuk është vetëm për të akomoduar më shumë pasagjerë, por edhe për të argëtuar ata. Këto anije janë me të vërtetë të mbushura me aktivitete.

Pra, cilat janë anijet më të mëdha turistike që lundrojnë në ujërat e planetit sot?

1. HARMONIA E DETEVE

2. SIMFONIA E DETEVE

3. E MAGJISHMJA E DETEVE

4. OAZI I DETEVE

5. QUANTUM I DETEVE

6. MBRETWRESHA MERI 2

7. LIRIA E DETEVE

8. PAVARWSIA E DETEVE

9. LIRIA E DETEVE

10. EPIKJA NORVEGJEZE

Marrë nga: bbc.com- Përgatiti F.H, SYRI.net 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco