FOTO/ Aprovohet prodhimi i cigareve që nxehen por nuk digjen

FOTO/ Aprovohet prodhimi i cigareve që nxehen por nuk digjen

08:11, 01/05/2019

Administrata e ushqimit dhe drogës tha të martën se do të lejojë të shitet një alternativë të cigareve që nxeh duhanin por ama nuk e djeg atë.

Por agjencia ende nuk ka vendosur nëse do të lejojë që pajisja, iQOS, të reklamohet si më pak e dëmshme se sa cigaret. Pa këtë katran kyç të marketingut, analistët presin fillimisht përdorimin e kufizuar të kësaj pajisje.

Pajisja është thelbi i përpjekjes së kompanisë për të zhvendosur tregun e tkurrur të duhanpirësve amerikanë ndaj produkteve alternative të duhanit.

Rregullatorët e FDA theksuan se pajisja nuk është e sigurt, por studimet e paraqitura nga kompania treguan se prodhon më pak nënprodukte toksike sesa cigaret tradicionale.

Ajo do të shitet në Shtetet e Bashkuara nga Altria, prodhuesi i cigareve Marlboro, dhe do t’i nënshtrohet ligjeve që ndalojnë reklamimin televiziv dhe në radio të cigareve.

Produkti i duhanit të ngrohur i mbrojtur si një alternativë më e sigurt ndaj cigareve nuk është më pak i rrezikshëm se duhani normal pohojnë analiza të deritanishme.

Marrë nga: latimes.com- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco