VIDEO/ Zbulohet një specie e re në Oqeanin Indian

VIDEO/ Zbulohet një specie e re në Oqeanin Indian

12:37, 19/04/2019

Në skutat më të thella të Oqeanit Indian, një krijesë e re misterioze është vërejtur, potencialisht për herë të parë.

Diver Victor Vescovo ishte në një udhëtim në fund të Java Trench që besohet të jetë pika më e thellë në Oqeanin Indian si pjesë e ekspeditës Five Deeps, që është filmuar për Discovery Channel.

Në thellësitë e errët të gropës, Vescovo dhe ekipi i tij panë atë që mendojnë se është një specie e llojit kandil.

Ata kapën pamjet e krijesës, të cilën ekipi e përshkruan si një "kafshë të jashtëzakonshme xhelatinoze" e cila "nuk i ngjan asnjë gjëje të parë deri më tani".

Me të vërtetë duket e pabesueshme ai del nga errësira e detit dhe nuk mund të mos mendosh se ke përpara një kandil deti aspak të zakontë.

Shkencëtarët mendojnë se bëhet fjalë për një specie të llojit tunikate mjaft e përhapur në fundin e deteve dhe oreaneve.

Krijesa e zbuluar nuk ka një emër të zakonshëm, sepse ende nuk dihet me siguri se çfarë është, por duket sikur është një tunikë e cila normalisht do të jetë e ankoruar në shtratin e detit duke përdorur një zgjatim me sforcarje me qëllim ngritjen e trupit të tij mbi dyshemenë në mënyrë që të mund të filtrojë ushqimin nga uji.

Image

Marrë nga: focus.it- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco