FOTO/ Kur traditat fetare kthehen në një spektakël ritesh dhe ngjyrash

FOTO/ Kur traditat fetare kthehen në një spektakël ritesh dhe ngjyrash

09:32, 19/04/2019

Traditat fetare kanë qenë dhe janë të ndryshme në mbarë botën veçanërisht në popullatat të cilat jetojnë ende të izoluara nga pjesa tjetër e botës. Ritet, procesionet, funksionet dhe kuriozitete të tjera rreth feve në mbarë botën shfaqen me një seri fotografish të veçanta marrë gjatë këtyre ritualeve.

1ImageRitualet, sakrifica, misticizmi dhe vuajtja: janë një kult i lashtë Hindu i Thaipusam, festivali i indianëve të etnisë Tamil që zhvillohet çdo vit në fund të janarit në shumë vende të Azisë Juglindore.

Festimet për të nderuar fitoren mbi të keqen e zotit të luftës Murugan përfshijnë një valë të vërtetë njerëzore, një turmë që kryen një pelegrinazh që mbante ikona të quajtura kavadi.

Në disa raste, ashtu si në Malajzi, barra e pelegrinëve shkon përtej lodhjes: këtu kavadat vendosen në karroca të vogla dhe janë të lidhura me ritualet e shpimeve në shpinë, gjuhë ose buzët e të devotshmëve. 

2ImageDo të jetë rasti në të cilin është marrë, ose efekti i fotografisë së ekspozimit të gjatë, për të bërë këtë pamje të Ditës së Vesakut festivali më i rëndësishëm i budizmit që feston lindjen, ndriçimin dhe largimin e Budës.

Shirita të shkëlqyera jepen nga flakët e qirinjve të kryera në procesion nga besimtarët: gjatë kësaj feste, e cila përgjithësisht bie në një hënë të plotë të muajit maj, adhuruesit sjellin qirinj, ushqim dhe lule për t'u ofruar murgjve në tempuj (këtu jemi në krahinën e Nakhon Pathom , rreth Bangkok, Tajlandë).

Pastaj hedhin ujë mbi shpatullat e statujës së Budës, duke u lutur për pastrimin e njerëzimit nga lakmia, injoranca dhe urrejtja.

3ImageDisa orë make-up, një bojë e trashë shtrirë në lëkurë, kostume të rënda të bëra nga pema e kokosit, kapele të rënda në kokë edhe 6-7 metra të larta.

Ka shumë "tortura" që zbatuesit e Theyyam, një ritual valle karakteristike e shtetit indian të Kerala, duhet të durojnë.

Por në fund të përgatitjes së gjatë shpërblehen përpjekjet e tyre: gjatë valleve artistët (këtu një detaj i përbërjes së shpinës) hyjnë në bashkësi të thellë me hyjninë (e cila ndryshon sipas modaliteteve dhe rajonit), derisa bëhen një me të.

4Image

Një nuse indiane e ka vënë unazën në gishtin e saj ... në këmbë: në Tamil Nadu unazat e martesës (dy) vendosen në gishtin e dytë të këmbës.

Dy unazat prej argjendi, të vendosura nga dhëndri, do të ishin në gjendje, sipas traditës, të favorizonin një shtatëzani të mirë.

Unazat e arit duhet të shmangen: për Hindutë metalet e çmuara janë simbol i perëndeshës së bollëkut, Lakshmi. Për ta vënë atë në këmbë, e konsideruar si pjesa më e përulur e trupit, do të ishte shumë fyese.

5ImageNga shprehja e tyre dikush do të thoshte se dikush i ka zemëruar ato. Dhe është e vërtetë: armiku i Dongria Kondh, një popullsi e Indisë lindore, nuk ka fytyrë por është një kompani minerare: Vedanta Resources.

Kompania britanike dëshiron të marrë depozitat e boksitit (minerali nga i cili është nxjerrë alumini) të pranishëm në territorin e tyre dhe mbi të gjitha në malin e tyre të shenjtë.

Nëse historia tingëllon e njohur nuk jeni gabim: mbani mend betejën e banorëve të Pandorës në filmin Avatar (2009, James Cameron).

Kjo është arsyeja pse Dongria filloi përmes organizatës së të drejtave indigjene Survival International një apel drejtuar drejtorit Cameron, duke e ftuar atë për t’u marrë me rastin e tyre.

Marrë nga: focus.it- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco