FOTO-VIDEO/ Gjendet diamanti 20 karat në minierën afrikane

FOTO-VIDEO/ Gjendet diamanti 20 karat në minierën afrikane

08:41, 19/04/2019

Botswana ka zbuluar një diamant blu: 20,46-karat, Okavango Blu thuajse të përsosur.

Diamanti u paraqit në Gaborone, Botsvanë nga kompania shtetërore Okavango. Gjetur si një gur 41.11-karat në minierën Orapa të operuar nga prodhuesi Debswana, xhevahiri është diamanti më i madh blu i gjetur ndonjëherë në Botswanë.

Ashtu si Diamanti Hope i cili me gjasë ka origjinën në Golconda, Indi dhe tani gjendet në Muzeun Kombëtar të Historisë Natyrore të Institutit Smithsonian në Uashington.

Okavango Blu është një Diamant i sofistikuar tip IIb. (Ngjyra e tij është rezultat i borit në brendësi të tij).

Ndërsa diamanti Hope është më i madh 45.52 karat, vlera e madhe e Okavango Blu qëndron në qartësinë e saj. Instituti Gemological of America (GIA) e vlerësoi diamantin si "shumë, shumë pak të përfshirë", ose VVS2.

Në krahasim, me Hope mori një "Shumë pak të përfshirë" ose VS1 gradë, sipas Smithsonian, që do të thotë "përfshirjet janë të vogla dhe shkojnë nga e vështirë deri në një farë mënyre të lehtë për një gur të aftë për të parë nën 10x zmadhim".

Marcus ter Haar, drejtor i kompanisë Okavango, tha në një deklaratë: "Është tepër e pazakontë që një gur i kësaj ngjyre dhe natyre të ketë ardhur nga Botswana, një gjetje një herë në jetë, e cila është aq e rrallë sa një yll në Rrugën e Qumështit".

Diamanti më i njohur në Amerikën e Veriut gjendet në Kanada

"Është pak e çuditshme që diamantet blu janë kërkuar aq shumë përreth botës, pasi vetëm një përqindje shumë e vogël e diamanteve të botës klasifikohen si ngjyra të dashura dhe, prej atyre, vetëm një numër i vogël mund të klasifikohen si blu e sofistikuar", tha ai.

"Vetëm një grusht gurësh të ngjashme blu kanë ardhur në treg gjatë dekadës së fundit, nga e cila blu Okavango me të drejtë merr vendin e saj si një nga më të rëndësishmit".

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco