FOTO-VIDEO/ Shumëkëmbëshi vret prenë 15 herë më të madhe se vetja

FOTO-VIDEO/ Shumëkëmbëshi vret prenë 15 herë më të madhe se vetja

13:37, 18/04/2019

Nëse insektet ju tmerrojnë, atëherë një grup prej shumëkëmbëshave gjigante që mund të vrasin dhe hanë një pre 15 herë më të madhe se përmasa e tyre dhe që për ju mund të jetë makthi më i frikshëm.

Me helmin e tyre të fuqishëm dhe numrin e madh të këmbëve, centipedët me madhësi të rregullt janë tashmë mjaft të frikshëm.

Por speciet nga gjinia Scolopendra janë të afta të arrijnë madhësi tepër të mëdha dhe mund të kenë edhe një oreks shumë të madh.

Më i madhi prej tyre, Scolopendra gigantea, mund të arrijë deri në 30 centimetra, duke e bërë atë një nga speciet më të mëdha të këtij lloji të zbuluara ndonjëherë.

Natyrisht në një pjesë të Amerikës së Jugut dhe në Karaibe, këta mishngrënës me shumë këmbë ushqehen me një shumëllojshmëri kafshësh.

Insekte të mëdha, tarantula, akrepa, hardhuca dhe bretkosa. Por ato gjithashtu njiheshin për aftësinë e tyre për të gjuajtur dhe për të ngrënë zogj, minj, dhe madje edhe gjarpërinjtë.

Ashtu si të gjitha shumëkëmbëshat, ata përdorin një palë shtojca të specializuara si pinca, të njohura si forcipula, për të kapur viktimat dhe për të injektuar helm tek to.

Një ekip biologësh në Tajlandë vëzhgonte një shumëkëmbësh të Scolopendra dawydoffi që hante një gjarpër të zi.

Ky që shfaqet në video i quajtur Skolopendra cataracta, është shumëkëmbëshi i parë amfibe në botë.

Marrë nga: roaring.earth- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco