FOTO-VIDEO/ 'Millennial', super-jahtet ngrenë dallgët në Dubai

FOTO-VIDEO/ 'Millennial', super-jahtet ngrenë dallgët në Dubai

13:01, 15/04/2019

Pas një brezi të ri të jahteve të jashtëzakonshme qëndron një ide intriguese.

"Pronarët e rinj janë më me shumë përvoja dhe e dinë mirë se çfarë duan dhe përse", tha për CNN Rainer Behne, kryetar i BehneMar Yachting Consultancy.

"Kjo nuk është gjenerata që dëshiron të blejë, të blejë, të blejë", shton Abeer Alshaali, zyrtar ekzekutiv i Gulf Craft. "Është brezi që dëshiron të dalë në botë dhe të shohë se çfarë ka për të parë është gjenerata e personave të pasionuar pas eksplorimit dhe lundrimit me këtë objekt të cilin dikur e blinin vetëm për numër ose për të bërë festa në bregdet pa lëvizur në udhëtime të gjata".

Mjafton të hyjmë në super jaht "explorer" me mendjen tonë për të bërë një udhëtim imagjinar. Alshaali përshkruan motorët me fuqi të jashtëzakonshme dhe përtej normales, panelet diellore kanë fuqi shtesë dhe thithin rreze të fuqishme dielli dhe ka një ndërtim të tillë sa mund të përballojë çdo lloj stuhie.

Çdo vit industria jahteve mblidhet në Dubai International Boat Show, ngjarja më e madhe e këtij lloji në Gjirin Persik.

Kërkesa në rritje për anijet luksoze me distancë të gjatë dhe të qëndrueshme po e drejton industrinë në ujërat e reja.

"Njerëzit po shohin drejt anijeve të tyre për të imituar atë që po shohin në vende të tjera qoftë ajo në pasuri të patundshme apo në makina", shton ajo.

Në Dubai International Boat Show 2019, ngjarja më e madhe e këtij lloji, industrialistët u bashkuan për të treguar mallrat e tyre në një qytet me një histori të gjatë detare.

Mbi 400 vepra artizanale u paraqitën në shfaqje, por ndoshta anija më radikale nuk ishte atje personalisht. Kompania holandeze Oceanco përdori këtë ngjarje për të zbuluar konceptin e saj prej 345 këmbësh, Esquel.

Esquel do të jetë në gjendje të udhëtojë 7,000 milje detare në një udhëtim të vetëm dhe "lodra" në bord do të përfshijnë motorëboat, një helikopter dhe një nëndetëse, thonë Oceanco.

Gama e lundrimit të Esquel prej 7,000 milje detare mund të marrë ekuipazhin e saj afërsisht një të tretën e periferisë së botës para se të ketë nevojë për të bërë portin.

Oceanco thotë se ka hapësirë ??të konvertueshme për laboratorët, duke sugjeruar se anija mund të përdoret nga biologët detarë.

Në broshurën e kompanisë, Oceanco gjithashtu thotë se është "ideale për çifte apo miq që duan të marrin një vit shkëputje nga rutina e tyre e përditshme”.

Marrë nga: cnn.com- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco