FOTO-VIDEO/ ‘Krahu Fluturues’ kalon periudhën e testimit

FOTO-VIDEO/ ‘Krahu Fluturues’ kalon periudhën e testimit

12:37, 15/04/2019

Ne të gjithë e dimë se një avion nuk mund të fluturojë pa krahë  por a mund të fluturojnë krahët e një avioni pa trup?

Një prototip i ri "krahiut fluturues" pa tela ka dëshmuar se mundet dhe ka bërë debutimin e tij global në ekspozitën ajrore të Aero Friedrichshafen të Gjermanisë më 11 prill.

Avioni i lehtë Horten HX-2 ka qenë tre vjet në ndërtim dhe po kalon testimin e fluturimit.

Shtrirja e saj e krahut është një gjerësi prej 10 metrash, me fundet të ngritura por kabina e saj është e vogël dhe me dy vende dhe ka një gjatësi maksimale prej vetëm dy metrash.

Bernhard Mattlener, drejtor menaxhues i Horten Aircraft, një pjesë e grupit Air LIFT, thotë se "për shkak të rezistencës së ulët aerodinamike, krahët fluturuese fluturojnë më shpejt se një avion i zakonshëm.

Edhe pse çuditërisht HX-2 mund të duket si koncept modern, koncepti i krahut fluturues është pothuajse aq i vjetër sa vetë aviacioni.

Horten Aircraft thotë se zanati i saj bazohet në konceptin origjinal revolucionar të të gjitha krahëve të Reimar Horten, duke përfshirë teknologjinë e re të trupit të përzier me krahë.

Është mundësuar nga një motor Rotax 912 me dy fuçi 120 litërsh të karburantit, dhe është bërë prej materialeve të karbonit / qelqit.

Është një aeroplan "shtytës" i drejtuar nga helika, që do të thotë se helika e shtyn aeroplanin përpara, në vend që ta tërheqë atë nëpër ajër.

Prototipi u ndërtua nga Horten Aircraft në selinë e saj pranë Eisenach në Gjermaninë qendrore.

Planet e Horten Aircraft për të ardhmen përfshijnë versione pa pilot ose multi-vendesh të prototipit aktual.

"Aviacioni po lëviz gjithnjë e më shumë drejt sistemeve alternative të shtytjes. Anija fluturuese është një platformë ideale për teknologjinë e ardhshme".

Marrë nga: cnn.com- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco