FOTO-VIDEO/ Fshati mahnitës i mbuluar nga natyra


FOTO-VIDEO/ Fshati mahnitës i mbuluar nga natyra


12:02, 15/04/2019

Ashtu si diçka që vjen nga një përrallë, fshati i braktisur i Houtouwan në Shengshan Island, pjesë e Arkipelagut Shengsi jashtë brigjeve lindore të Kinës, kohët e fundit është bërë një trend në Internet dhe një pikë e nxehtë e pazakontë për udhëtim.

Houtouwan dikur ishte një fshat i begatë peshkimi, me një popullsi prej më shumë se 3000 banorë.

Megjithatë, për shkak të vendndodhjes së saj të largët dhe si përfundim aspak komode në përditshmëri, banorët filluan të lëviznin në vitet '90.

Në vitin 2002, fshati u shpopullua zyrtarisht dhe u bashkua me një fshat aty pranë.

Pas dekadave të braktisjes, shtëpitë e zbrazëta në fshat me pamje nga oqeani, disa prej të cilave ende janë të mobiluara, janë mbuluar nga një batanije me bimë të harlisura dhe krejtësisht të gjelbra.

Houtouwan u rrit në famë përmes rrjeteve sociale kineze në vitin 2015-të, kur një seri fotografish të fshatit të braktisur filluan të qarkullojnë viralisht në internet.

Në vend që të festonin popullaritetin e saj të ri, zyrtarët e Shifut Shengsi ishin të kujdesshëm për ndikimin që solli rritja e papritur e turistëve.

"Linjat tona telefonike janë të zhurmshme dhe ne po marrim më shumë turistë në Houtouwan", tha Chen Bo, një zyrtar i ishullit, në një deklaratë zyrtare në atë kohë.

"Houtouwan i Shengshan nuk është i pajisur me kushtet për të pritur turistë ... Ne u bëjmë thirrje vizitorëve që të ruajnë qetësinë për momentin".

Vizitorët mund të ecin nëpër fshatin kodrinor për një tarifë prej $ 8. Shenjat janë vendosur jashtë shtëpive bosh për të paralajmëruar turistët për rrezikun e mundshëm të hyrjes në strukturat e rrezikuara nga shembjet dhe vjetërsia.

Ky fshat në vitin 2017 solli më shumë se 100.000 $ të ardhura shtesë.

Archipelago Shengsi, ndodhet rreth 40 kilometra nga Shangai, është arkipelagu i vetëm që zyrtarisht shpalli një Zonë Kombëtare në Kinë.

Me më shumë se 400 ishuj, arkipelagu është një strategji për të kaluar një fundjavë fantastike larg nga Shanghai.

Zakonisht, vetëm një udhëtim me traget niset çdo ditë nga Shenjiawan Pier në Shangai (në orën 9:15 të mëngjesit) dhe Zhoushan Shenjiamen Banshengdong Dock (në orën 7).

Udhëtimi zgjat rreth tre orë dhe do t'ju bjerë në ishullin Gouqi, ku mund të merrni një taksi lokale për Houtouwan.

Vizitorët brenda natës mund të rezervojnë biletat e tyre të kthimit dhe udhëtimin me taksi paraprakisht nëpërmjet hoteleve të tyre.

Marrë nga: cnn.com- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco