FOTO-VIDEO/ Teleskopi Hubble 'kap' pamje verbuese nga zemra e një galaktike

FOTO-VIDEO/ Teleskopi Hubble 'kap' pamje verbuese nga zemra e një galaktike

13:52, 24/03/2019

Një orbitë e mjegulluar drite e cila është kapur në kamerat e satelitit Hubble është një galaktikë gjigante eliptike e mbushur 200 miliardë yje. Ndryshe nga galaktikat spirale, të cilat kanë një strukturë të përcaktuar mirë dhe shfaqin pamje spirale të magjishme, galaktikat eliptike duken mjaft të lëmuara dhe pa dallim.

Ndoshta kjo galaktikë e quajtur Messier 49 (M49), u zbulua nga astronomi francez Charles Messier në vitin 1771. Në një distancë prej 56 milionë vitesh dhe duke matur 157,000 vite dritë, M49 ishte anëtarja e parë e Grupit të Galaktikave të Virgjëreshës që ende pritet të zbulohen, dhe është më shkëlqyese se çdo galaktikë tjetër në distancën e saj apo edhe më afër se vetë ajo.

Galaktikat eliptike kanë tendencë të përmbajnë një numër më të madh të yjeve më të vjetër sesa galaktikat spirale dhe gjithashtu u mungojnë yjet e rinj, blu.

Messier 49 është shumë i verdhë, që tregon se yjet brenda saj janë më së shumti të vjetra dhe më të kuqe se Dielli. Në fakt, episodi i fundit i formimit të yjeve brenda galaktikës ishte rreth gjashtë miliardë vjet më parë para se dielli të lindte!

Messier 49 është gjithashtu shumë i pasur me globuse yjesh; pasi mban rreth 6,000 të tillë- një numër prej 150 yjesh xhuxh të cilat ndodhen rreth Rrugës së Qumështit.

Mesatarisht, këto grupime janë 10 miliardë vjeçare. Messier 49 është gjithashtu i famshëm për një vrimë të zezë supermasive e cila gjendet në qendrën e saj me një masë prej më shumë se 500 milionë Diejsh, të identifikueshme nga rrezet X që derdhen nga zemra e galaktikës.

Image

Marrë nga: nasa.gov- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco