VIDEO/ Pamje 3D nga qendra e galaktikës sonë…

VIDEO/ Pamje 3D nga qendra e galaktikës sonë…

12:54, 24/03/2019

Disa udhëtime në hapësirë janë të pa mundura por NASA nuk ka ngurruar që për të pasionuarit pas hapësirës të montojë një video me cilësi të lartë me pamje të shtrira në 360 gradë përmes të cilave secili prej nesh mund 'ta vendosë' veten mbi një vrimë të zezë për të parë në brendësi në qendër të galaktikës sonë.  

Ky film 360 gradë ju ofron një mundësi të pashembullt për të parë rreth e qark qendrës së galaktikës, nga pika e përparme e vrimës së zezë supermasive qendrore, në çdo drejtim të mundshëm që një person do të dëshironte.

Duke kombinuar simulimet e super kompjuterave të NASA Ames me të dhënat nga Observatori i Rrezeve X të NASA-s, ky vizualizim ofron një perspektivë të re të asaj që po ndodh në dhe rreth qendrës së Rrugës së Qumështit.

Ajo tregon efektet e dhjetëra yjeve masivë e gjigantë me erëra të zjarrtë që fryjnë sipërfaqet e tyre në rajon pak vite dritë larg nga vrima e zezë supermasive e njohur si Shigjetari.

Në këtë vizualizim të ri, ngjyrat blu përfaqësojnë emetimin e rrezeve X nga gazi i nxehtë, me temperatura prej dhjetëra miliona gradësh; ngjyra e kuqe tregon emetimin ultravjollcë nga rajone të moderuara të dendura të gazit frigoriferik, me temperatura dhjetëra mijëra gradë; e verdha përfaqëson gazin frigoriferik me dendësi më të lartë.

Ndonjëherë grumbullimet e gazit do të përplasen me gazin e nxjerrë nga yjet e tjerë, duke rezultuar në një blic të rrezeve X kur gazi nxehet dhe pastaj ulet shpejt.

Larg nga shikuesi, filmi gjithashtu tregon përplasjet e erërave të shpejta yjore që prodhojnë rreze X. Këto goditje janë menduar të sigurojnë burimin dominant të gazit të nxehtë që shihet nga Chandra.

Kur një shpërthim i shkaktuar nga gazi ndodh shumë pranë vrimës së zezë, gazi i ekspozuar përplaset me materialin që rrjedh nga yjet masive, duke e shtyrë këtë material prapa dhe duke e shkaktuashkëlqimin e rrezeve X. Kur shpërthimi përfundon erërat kthehen në normale dhe rrezatimet X zbehen.

Video 360 gradë e cila shfaq imazhe shumë afër realitetit nga qendra e galaktikës shihet në mënyrë ideale përmes elementeve virtuale (VR), si Samsung Gear VR ose Google Cardboard.

Videoja mund të shihet edhe në smartfonë duke përdorur aplikacione në YouTube. Lëvizja e telefonit zbulon një pjesë të ndryshme të filmit, duke imituar efektin e syzeve VR.

Dr. Christopher Russell nga Universiteti Katolik Pontifikatik i Kilit (Universiteti Papnor Katolik) prezantoi vizualizimin e ri në mbledhjen e 17-të të Astrofizikës së Energjisë së Lartë të Shoqatës Astronomike Amerikane të mbajtur në Monterey të Kalifornisë.

Huntsville, Alabama, menaxhon programin Chandra për Drejtorinë e Misionit të Shkencës të NASA-s në Uashington. Smithsonian Astrophysical Observatory në Kembrixh, Massachusetts, kontrollon shkencën e Chandra dhe operacionet e fluturimit.

Marrë nga: nasa.gov- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco