FOTO-VIDEO/ Anija kozmike sjell të tjera pamje nga Jupiteri

FOTO-VIDEO/ Anija kozmike sjell të tjera pamje nga Jupiteri

12:24, 24/03/2019

U nis në 5 gusht të vitit 2011, nga Cape Canaveral, Florida. Bëhet fjalë për anijen kozmike Juno e cila hyri në orbitën e Jupiterit më 4 korrik 2016. Veprimtaria e saj shkencore filloi plotësisht në 27 gusht 2016.

Dy instrumente në Juno, (Njësia e Referencës Yjore) dhe (JunoCam), kanë provuar me fakte se jenë të dobishme jo vetëm për qëllimet e tyre, por edhe për mbledhjen e të dhënave shkencore.

JunoCam u konceptua si një instrument për të sjellë imazhe të bukura dhe të rënësishme të këtij planeti.

“Në fillim mendohej vetëm si instrument i cili do të sillte imazhe nga planeti i gaztë por JunoCam është bërë shumë më tepër se kaq," ka thënë Candy Hansen, bashkë-monitoruese e Juno në Institutin e Shkencave Planetare në Tucson të Arizonës.

"Sekuencat e imazheve të përftuara përgjatë harqeve kohore të ndryshme na mundësojnë studimin e dinamikave të cikloneve unike të Jupiterit dhe të përfytyrojmë rreziqet e mundshme”, ka përmbyllur ajo.  

Kjo pamje e mrekullueshme e hemisferës jugore e Jupiterit të trazuar u realizua nga anija kozmike Juno e NASA-s, ndërkohë që kryente një kalim afër planetit gjigant prej gazi.

Juno mori tri imazhet e përdorura për të prodhuar këtë pamje të përmirësuar me ngjyra më 12 shkurt 2019, në orën 9:59 të PST (ora 12:59 EST) dhe në orën 10:39 të PST (1:39 EST) kryen kalimin e 17-të shkencor në Jupiter.

Në kohën kur u morën fotografitë, anija ishte midis 16.700 dhe 59.300 kilometra mbi retë e Jupiterit, mbi një gjerësi jugore që shkonte nga rreth 40 në 74 gradë.

"Me fluturimin tonë të 16-të të shkencës, do të kemi mbulim të plotë global të Jupiterit, megjithëse në rezolutë të trashë, me kalime polare të ndara me 22.5 gradë gjatësi", - tha Jack Connerney, zëvendës i hetuesit kryesor nga Korporata e Kërkimit Hapësinor në Annapolis, Maryland.

Gjatë gjysmës së dytë të misionit tonë kryesor - shkenca fleksibilizon 17 deri në 32 - do të ndajmë dallimin, duke fluturuar pikërisht në gjysmë të rrugës ndërmjet orbitës së mëparshme. Kjo do të sigurojë mbulimin e planetit çdo 11.25 gradë gjerësi, duke dhënë një pamje më të detajuar rreth tij".

Marrë nga: nasa.gov- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco