Softbank i ofron 1 miliardë euro Uber-it për favorizimin e makinave autonome

Softbank i ofron 1 miliardë euro Uber-it për favorizimin e makinave autonome

10:32, 15/03/2019

Një konsorcium i udhëhequr nga ‘Softbank’ është në bisedime për të investuar një miliardë dollarë ose më shumë në ndarjen e automjeteve autonome Uber.

Raportet e’ Wall Street Journal’ citojnë disa burime, sipas të cilave investimi mund të ndihmojë aplikacionin për makina me shofer në funksion të ofertës publike fillestare (IPO) për listën e bursës.

Negociatat kanë të bëjnë me blerjen nga ‘Softbank’ dhe investitorë të tjerë, duke përfshirë një prodhues të makinave, të aksioneve të pakicës në ndarjen e makinave pa shofer me një vlerësim prej pesë deri në dhjetë miliardë dollarë.

Marrë nga: ansa.it- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment