FOTO-VIDEO/ Sateliti më i ri i Evropës fotografon sondën e ulur në Mars

FOTO-VIDEO/ Sateliti më i ri i Evropës fotografon sondën e ulur në Mars

09:05, 15/03/2019

Sateliti më i ri i Evropës ka zbuluar vendin e uljes së sondës “InSight”, të udhëhequr nga amerikanët në planetin Mars.

Anija kozmike e Nasa-s preku në nëntor në një terren të sheshtë afër ekuatorit në një rajon të quajtur ‘Elysium Planitia’.

Sateliti i përbashkët Evropianorus “Trace Gas” (TGO) kaloi sipër marsit për të kapur skenën.

Të dukshme në imazhin e kamerës së TGO CaSSIS janë pajisjet që u ulën në Mars dhe elementet që ajo kishte dhe që e ndihmuan të ulej e sigurt në Mars.

Këto përbërës përfshijnë parashutën dhe dy gjysmat e kapsulës që mbronin “InSight” gjatë zhvendosjes së saj të zjarrtë përmes atmosferës.

Diçka tjetër që mund të shihet qartë janë shenjat e gjurmëve që janë bërë nga motorët e raketës, pasi ajo u lëshua butësisht në sopërfaqen e planetit.

Fotografia është një nga një seri imazhesh të reja shkrepur nga ekipi CaSSIS (Sistemi i Imazheve në Ngjyrë dhe Stereo Surface Imaging) në misionin TGO.

Aparati i grupit me bazë në Zvicër realzikon imazhe stereo të sipërfaqes së planetit në një rezolucion më të mirë prej 4.5 milion pixels.

Është në bord kryesisht për të siguruar kontekstin vizual për instrumentet e tjera të satelitit që po përpiqet të gjurmojë zonat në Marsi ku metani dhe gazra të tjera mund të lëshohen në atmosferë.

Por kur CaSSIS nuk e kryen këtë funksion, përdoret si një imazh i përgjithshëm për të studiuar gjeologjinë e planetit.

“Një shembull i mirë është fotografia e kraterit Kibuye në rajonin e Terra Sirenum”, thotë prof Nic Thomas nga Universiteti i Bernës.

"Këto vende ku kemi një shumëllojshmëri të ngjyrave tregojnë një shumëllojshmëri minerale, dhe në shtresa të ndryshme. Kjo do të thotë që ne mund të shikojmë në shtresa sedimentare ku depozitimi i tyre nga uji ishte një proces kyç dhe për shkak se CaSSIS ka marrë këtë ngjyrë dhe aftësi stereo, njerëzit me të vërtetë janë duke kërkuar të përdorin kamerën në këto vende, "i tha ai BBC News.

Stereo i lejon shkencëtarët të ndërtojnë modele lartësie dhe të përpunojnë shtresat dhe trashësinë e tyre në përbërjen e këtij planeti.

Sateliti Trace Gas ka qenë në orbitën e saj shkencore rreth Marsit për gati një vit.

Një nga rolet e saj është që të sigurojë një komunikim për operacionet sipërfaqësore në Mars.

Sonda  ‘Insight’ e agjencisë amerikane të hapësirës dhe roveri i saj Kuriozitei do të komunikojnë me Tokën përmes TGO. Dhe kur roveri i përbashkët evropian-rus Rosalind Franklin të mbërrijë në vitin 2021, ai gjithashtu do të përdorë satelitin për të transferuar të dhënat e tij.

Marrë nga: bbc.com- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment