Kjo është linja ajrore që ka shkaktuar tragjedi por avionët e saj vazhdojnë ende fluturimin

Kjo është linja ajrore që ka shkaktuar tragjedi por avionët e saj vazhdojnë ende fluturimin

14:41, 14/03/2019

Avioni 737 Max i pasagjerëve duhej të ofronte më shumë rehati për pasagjerët dhe efikasitet më të madh të karburantit. Por reputacioni i aeroplanit është prishur nga dy rrëzime të fundit që kanë kapur vëmendjen e ndërkombëtarëve:

Fluturimi 61 i tetorit i realizuar nga linja ajrore indoneziane Lion Air vrau 189 persona dhe një aksident të dytë vetëm katër muaj më vonë nga fluturimi i Airlines Ethiopian 302 vrau më shumë se 150 persona.

Tani lajmi më i keq po del për gjigantin e hapësirës ajrore: pilotët thuhet se janë ankuar për karakteristikat e fluturimit automatik të avionit që nga aksidenti i fundit.

"Fakti që ky aeroplan kërkon të flurueojë me një manipulim i tillë përmes pilotit automatik është një flamur i kuq", tha një pilot i paidentifikuar në një deklaratë të nëntorit për Administrimin e Aviacionit Federal (FAA) pas përplasjes së tetorit.

Sistemi i rritjes së karakteristikave të manovrimit futuristik të Max 7 (MCAS) automatikisht rregullon katranin poshtë për të zvogëluar rrezikun e zvarritjes së motorit.

Ai fiket automatikisht kur këndi i sulmit - në thelb këndi horizontal i aeroplanit - është ulur mjaftueshëm.

Ose të paktën, kjo është mënyra se si duhet të punojë.

"Tani ne e dimë se sistemet e përdorura janë të gabuara edhe nëse pilotët nuk janë të sigurt se cilat janë ato sisteme", tha piloti në deklaratën e FAA.

"Unë jam lënë të pyes veten: çfarë tjetër nuk e di? Manuali i fluturimit është i pamjaftueshëm dhe pothuajse penalisht i pamjaftueshëm ".

Pavarësisht nga çështjet e flamujve, lidhja e saktë midis sistemit anti-stall MCAS dhe dy përplasjeve vdekjeprurëse nuk është konfirmuar nga autoritetet.

Një raport paraprak nga hetuesit indonezianë zbuloi se aeroplani 737 Max 8 ishte "jo i përshtatshëm" javë pas rrëzimit vdekjeprurës.

Boeing ishte i qartë në përgjigjen e tij ndaj raportit: "Si klientët tanë dhe udhëtarët e tyre vazhdojnë të fluturojnë me 737 Max në qindra destinacione anembanë botës çdo ditë, ata kanë sigurinë tonë se Max 737 është aq i sigurt sa çdo aeroplan tjetër që fluturon vazhdimisht në qiell".

Marrë nga: futurism.com- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment