I vendosën GPS për 20 vite, shikoni hartën fantastike të fluturimit të shqiponjës

I vendosën GPS për 20 vite, shikoni hartën fantastike të fluturimit të shqiponjës

16:36, 28/02/2019
Studiuesit e një universiteti në Kazakistan i vendosën një shqiponje GPS në trupin e saj duke ndjekur për gati 20 vite rrugët që ajo ndiqte gjatë dimrit dhe verës.

Pas 20 vitesh ata e gjetën sërish shqiponjën përmes sistemit GPS dhe zbuluan prej aty se ku kalonte shqiponja. 

Nga vëzhgimi rezulton se rrugët që ajo ndiqte janë të përafërta me rrugët që kanë pas ndjekur karvanet në periudhat e mëparshme.

Studiuesit janë duke bërë kërkime tashmë mbi faktin nëse ka një lidhje mes itinerarit që ka zgjedhur shqiponja dhe rrugës së karnavaneve, megjithatë vetëm harta e rrugëtimit të saj është një magji më vete. /albeu.com
Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco