Zbulohet koraca e një lloji të ri dinozauri me përmasat e një përbindëshi

Zbulohet koraca e një lloji të ri dinozauri me përmasat e një përbindëshi

16:07, 28/02/2019

Koraca e Zuul i përket  një tipi të ri dinozaurëve të dinozaurëve që janë zbuluar deri më sot dhe është një përbindësh super gjigant.

Krijesa është ankilosauridi më i plotë i gjetur ndonjëherë i cili është i mbuluar me koracë të fortë. Ai është gjetur në Amerikën e Veriut dhe është ruajtur në mënyrë fantastike.

Gjembat shpinës së Zuul u gjend i fosilizuar dhe dëmtimet e ruajtura në to tregojnë se Zuul mund të ketë kryer beteja me dinozaur të tjerë të epokës.  

"Është përtej ëndrrave tona më të egra," thotë David Evans, paleontologu i Muzeut Mbretëror të Ontarios, i cili po udhëheq studimin e Zulit.

Krijesa të ngjashme u zhdukën 76 milionë vjet më parë në atë që tani është Montana veriore, pranë një grykëderdhjeje që fshihet në një det të lashtë.

Trupi i saj gjigant përfundoi në një lumë dhe u varros në rërë.

Kafsha ka mbetur nën ujë deri në vitin 2014, kur ekskavatorët u penguan nëpër eshtrat.

Muzeu Royal i Ontarios morri fosilin në vitin 2016, dhe në maj të vitit 2017, studiuesit e muzeut e shpallën atë një lloj të ri dinozaurësh.

Ndërkohë që hulumtimet mbi fosilin vazhdojnë, Zuul ka filluar të shfaqet gjerësisht për publikun në një muze ku mund të vizitohet në gjithë madhështinë e vet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco