EXPO 5G në Dubai dhe makina robot

EXPO 5G në Dubai dhe makina robot

12:21, 28/02/2019

E ardhmja është impresionuese. Do të ketë makina robot dhe pa pilot që do të shpërndajnë ushqim në shtëpi. Expo 2020 në Dubai do të japë shembullin e parë se si do të jetë qytetërimi i së ardhmes, super i lidhur me rrjetin 5G.

Këtë na e demonstron në mënyrë fantastike Accenture, e cila në Kongresin Botëror të Celularëve që mbahet në Barcelonë paraqet një seri projektesh futuristike, stacioni inteligjent i cili tenton të nxisë rritjen e bimëve në hapësirë.

Expo Dubai do të jetë katër herë më e madhe se ajo në Milano, do të mbulojë një sipërfaqe prej 4 km nga 1.4 km dhe do të mbledhë mesatarisht 2-300 mijë njerëz në ditë e në total priten 25 milionë vizitorë gjatë gjashtë muajve të ekspozitës, shpjegojnë ekspertët e Accenture.

Zona është ndërtuar si një qytet inteligjent dhe shfrytëzon të gjitha mundësitë e 5G. Nga tabelat rrugore që shfaqen në kohë reale në hapësirën përreth të marra nga kamera e smartfoneve, për shikuesit dhe u sigurua që në këtë Expo të ndërtohet një pavion ku përdoret vetëm arkitektura virtuale.

Në Dubai do të shihni të qarkullojnë vetura autonome.

Një zonë ku Accenture, së bashku me Amazon Ëeb Services, ka zhvilluar një platformë të quajtur Molex që është baza e makinës.

Një zgjedhje e zgjuar është bërë edhe për make-up-in dhe për parfumeritë duke krijuar dyqane pagesa te të cilët mund të bëhet lehtësisht duke vendosur smartfonet në tryezë.

Së fundi, një zonë i kushtohet edhe hapësirës: Accenture mbështet projektin Astroplants të Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ??e cila mbledh të dhëna dhe ide mbi bujqësinë jashtëtokësore.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco