Mafia shqiptare, nga droga te armët, në Evropë vetëm Ndrangheta ua kalon

Mafia shqiptare, nga droga te armët, në Evropë vetëm Ndrangheta ua kalon

11:18, 20/06/2024
A+ Aa A-

Mafia shqiptare është kthyer në një shqetësim të vërtetë për Italinë.

Ky fakt është konfirmuar edhe pas raportit të fundit  të Drejtorisë së Hetimit të Antimafias, të prezantuar pak ditë më parë.

Sipas asaj që shkruajnë mediat italiane, nga vitet 1990 e deri më sot, grupet shqiptare kanë dalë në pah, duke pushtuar edhe portet e Evropës Veriore. Rreziku i tyre është i barabartë me atë të mafiozëve të tjerë

Mafia shqiptare, është ndër mafiet e huaja më të pranishme në Itali, dhe padyshim më në zhvillim. Droga, armë, dhuna, pastrimi i parave, trafiku i emigrantëve dhe lloj-lloj biznesi është aktiviteti i mafias shqiptare.

Lista e veprimtarive kriminale të kësaj organizate është e gjerë dhe është në çdo mënyrë e përfshirë në regjistrin e mafiozëve më të rrezikshëm në vend dhe në kontinentin evropian. Në raportin e fundit gjashtëmujor (janar-qershor 2023) të Drejtorisë së Hetimit Antimafia, lufta mes bosëve të Tiranës që kur të arrijë majën sa më shpejt, është më se i qartë, aq edhe alarmant.

‘Këto janë partneritete të strukturuara mirë të mbështetura nga një komponent i fortë solidariteti, pasi ato forcohen nga brenda nga lidhjet farefisnore. Ata janë teknikisht të pajisur dhe të aftë për të organizuar veprimtari kriminale në nëngrupe, me lëvizshmëri të madhe në të gjithë territorin kombëtar, të cilëve u besohen detyra specifike që u raportojnë përfaqësuesve në Itali dhe jashtë saj.

Për të gjitha këto arsye janë shumë të rrezikshëm dhe agresivë’, raportojnë analistët e Dia. Në mesin e aktiviteteve të ndryshme të paligjshme, mafia shqiptare ka bërë emër në Evropë dhe në mbarë botën përmes trafikut të drogës.

‘Organizatat shqiptare, na kanë treguar se janë veçanërisht të organizuara edhe në nivel ndërkombëtar, si dhe të afta për të komunikuar drejtpërdrejt me kartelet e Amerikës së Jugut për importimin, nga vendet tradicionale prodhuese, të sasive të mëdha të kokainës, të destinuara për furnizimi i celulave shqiptare që operojnë në tregjet kryesore italiane’. Magjistratët konstatuan gjithashtu disa episode të bashkëpunimeve operacionale të shqiptarëve me bosët e organizatave historike mafioze italiane, të Kamorrës dhe mbi të gjitha të Ndranghetës.

DIA ka dokumentuar në mënyrë të veçantë përkushtimin e grupeve kriminale shqiptare në trafikun e drogës nëpër qytetet bregdetare në Evropën Veriore, duke zhvilluar të njëjtat aftësi si 'Ndrangheta' që në këto porte të arrijnë të menaxhojnë shitjen e kokainës që vjen, nëpërmjet oqeanit, nga jugu i Amerikës.

Ky është një alarm që prej vitesh është ngritur edhe nga prokurori i Republikës së Napolit, Nicola Gratteri, një nga ekspertët kryesorë në luftën kundër 'Ndranghetës dhe trafikut të drogës. ‘Sot shohim mafien shqiptare të pranishme në Amazonë apo në Kolumbi dhe është në gjendje të blejë edhe 200 kg kokainë me shumicë dhe pa ndërmarrjen e përbashkët Ndrangheta’. ‘Mos flasim për mafian që sulmon vilat, ata janë të uriturit’. Është ‘një mafi në zgjerim, shumë e fortë dhe shumë e pasur’, komentoi Gratteri, duke shtuar se në Holandë, ku ndodhet një nga portet kryesore të tranzitit të lëndëve narkotike (Roterdam), mafia shqiptare është e dyta pas Ndranghetës. Një vlerësim që magjistrati e shtriu së fundmi në të gjithë kontinentin europian.

‘Grupet kriminale shqiptare-raporton Dia-i kanë qenë dedikuar tradicionalisht trafikut të marijuanës përmes të ashtuquajturve. ‘Rruga ballkanike’, por ata tashmë po i riinvestojnë përgjithmonë të ardhurat e tyre, në trafikun e kokainës të cilën e importojnë në territorin italian përmes rrugëve tokësore, nëpërmjet rrugëve kryesore të shpërndarjes europiane, duke qenë në gjendje të llogarisin te subjektet e vendosura në Europën Veriore pranë porteve kryesore tregtare ( Antwerp, Roterdam dhe Hamburg) ku, me kalimin e kohës, ata arritën të depërtojnë efektivisht’.

Përshkrimi është i qartë. Këto grupe ‘përbëjnë një realitet të vërtetë kriminal, si furnizues të lëndëve të para, ashtu edhe si korrierë e tregtarë, pasi kanë zënë rrënjë në vende të ndryshme evropiane dhe kanë krijuar marrëdhënie të qëndrueshme me trafikantët e drogës në çdo pjesë të planetit’./Antimafiaduemilla.com

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco