Lajmi i fundit

LIVE/ Qytetarët tubim në mbështetje të liderit të opozitës Sali Berisha

Të shtëna dhe bastisje në Costa del Sol të Spanjës, pushtuar nga bandat globale të drogës, edhe shqiptare

Të shtëna dhe bastisje në Costa del Sol të Spanjës, pushtuar nga bandat globale të drogës, edhe shqiptare

11:14, 19/06/2024
A+ Aa A-

Marbella, Spanjë – Oficerë policie të armatosur rëndë dhe me maska hynë në një shtëpi luksoze në agim javën e kaluar në Costa del Sol në jug të Spanjës për të arrestuar një 40-vjeçar të dyshuar si trafikant droge.

Ai besohet të jetë pjesë e një karteli të madh kokaine që vepron brenda Evropës dhe më gjerë dhe arrestimi i tij ishte pjesë kulmore e një operacioni tre-vjeçar që përfshinte zbatim të ligjit nga 10 vende të ndryshme.

Operacioni nënvizoi sesi rajoni bregdetar me diell është bërë një qendër për grupet kriminale ndërkombëtare, anëtarët e të cilëve mund të bashkohen lehtësisht me fqinjët e tyre milionerë nga e gjithë bota.

Vitet e fundit, më shumë banda kanë hyrë, duke ngritur alarmin në rajonin e Mesdheut, i cili lëvroi reputacionin e tij për shkëlqim në vitet 1970, kur familja mbretërore saudite filloi të kalonte verërat e tyre në Marbella.

Ndërsa Costa del Sol përdoret për pastrim parash, është trafiku i drogës ai që gjeneron "krime të çmendura, krime pa skrupuj", tha për AFP,  kryeprokurori në Marbella, Julio Martinez Carazo.

Kur ai mori postin në vitin 1991, krimi kryhet kryesisht nga shtetas spanjollë dhe sekuestrimi i një arme "ishte një gjë e jashtëzakonshme", por tani oficerët gjejnë armë automatike, tha ai.

Spanja është porta për në Evropë për hashashin e Afrikës së Veriut dhe kokainën e Amerikës së Jugut, duke e bërë atë tërheqëse për bandat kriminale ndërkombëtare.

Dhe si vendi i dytë më i vizituar në botë, ai është i lidhur mirë me destinacione të tjera, duke e shtuar interesin për të.

'Lajnë hesapet'

Policia në Costa del Sol ka arrestuar muajt e fundit trafikantë të dyshuar droge nga Shqipëria, Franca, Gjermania, Italia, Lituania, Polonia dhe Holanda.

Por ajo që ka alarmuar vërtet vendasit janë pesë të shtëna këtë vit në Marbella të lidhura me vjedhjen e drogës nga bandat rivale, duke përfshirë një në mars që kishte në shënjestër një restorant të njohur të frekuentuar nga të famshëm.

"Ka shumë grupe kriminale që kanë një prani të përhershme dhe të qëndrueshme në Costa del Sol dhe kjo çon në larje hesapesh herë pas here," tha për AFP Antonio Martinez Duarte, kreu i njësisë së policisë kombëtare për drogën dhe krimin e organizuar UDYCO. .

Autoritetet lokale nisën "Plan Marbella" në prill në përpjekje për të frenuar krimin duke rritur numrin e policisë në qytetin me rreth 141,000 njerëz dhe duke bastisur disa klube të famshme të natës.

Dhjetë persona u arrestuan gjatë muajit të parë të planit, duke përfshirë disa të kërkuar në vendet e tyre.

"Është e ditur prej forcave të zbatimit të ligjit që ka një problem këtu," i tha AFP-së, ish-kryebashkiaku i Marbella, Pepe Bernal, duke shtuar se krijimi i grupeve kriminale ndërkombëtare në rajon po shkakton "zhgënjim të madh".

“Më parë, këta njerëz vinin në Marbella vetëm për të shpenzuar paratë ose për t'i shijuar ato”, tha këshilltari lokal i opozitës.

Opozita ka marrë në pyetje kryebashkiakun konservator të Marbella, Angeles Munoz, pasi djali i të shoqit, Joakim Broberg, u akuzua për pastrim parash dhe trafik droge dhe është në pritje të gjykimit.

Burri i saj, biznesmeni suedez Lars Broberg, u akuzua gjithashtu, por ai u hoq nga çështja për arsye shëndetësore para vdekjes së tij në maj 2023. Kryebashkiakja ka mohuar çdo keqbërje.

"Luksi kalon pa u vënë re"

E kontaktuar nga AFP, bashkia e Marbella tha në një deklaratë të shkurtër se qyteti është "një destinacion turistik i lakmueshëm në të gjitha fushat, përfshirë sigurinë".

Qyteti i vjetër i Marbella-s, me rrugët e tij me kalldrëm dhe shtëpitë tradicionale të bardha ka një atmosferë sigurie ashtu si porti i tij i famshëm Puerto Banus, vend i dyqaneve që shesin marka luksoze dhe restorante ekskluzive dhe klube nate.

“Në Marbella, nëse shihni një Porsche, një Lamborghini, nuk mendoni asgjë për të”, tha prokurori Martinez Carazo. "Lukksi kalon pa u vënë re," dhe kjo e bën më të vështirë zbulimin e pasurisë së fituar në mënyrë të paligjshme, shtoi ai.

Pas skadimit të një marrëveshjeje ekstradimi midis Britanisë dhe Spanjës në vitin 1978, shumë kriminelë britanikë u vendosën në Costa del Sol, duke bërë që shtypi britanik ta quajë atë "Costa del Crime".

Midis tyre ishte edhe Charlie Ëilson, një nga autorët e “Grabitjes së madhe të trenit” të vitit 1963 – në atë kohë grabitja më e madhe në Britani. Ai u vra në vitin 1990 në shtëpinë e tij në Marbella.

Pas skadimit të një marrëveshjeje dypalëshe ekstradimi midis Britanisë dhe Spanjës në vitin 1978, shumë kriminelë britanikë u vendosën në Costa del Sol -- e cila përfshin Marbella që shihet këtu --- duke bërë që shtypi britanik ta quante atë "Costa del Crime".

Image

Foto: Pas skadimit të një marrëveshjeje dypalëshe ekstradimi midis Britanisë dhe Spanjës në vitin 1978, shumë kriminelë britanikë u vendosën në Costa del Sol. 

Në vitet 1980 kishte "mafiozë, por jo mafie" në Costa del Sol, tha ish-kryebashkiaku Bernal. Ata anëtarë të bandës kriminale "ishin të njohur sepse jetonin mirë dhe pushues," shtoi ai. "Tani ata nuk janë në qendër të vëmendjes, nuk njihen, por janë këtu me organizatat e tyre. Dhe kjo është e rrezikshme", tha ai.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco