Tentuan të shisnin 80 mijë euro të vjedhura në bankat e BE, 2 të arrestuar

Tentuan të shisnin 80 mijë euro të vjedhura në bankat e BE, 2 të arrestuar

10:17, 20/05/2024
A+ Aa A-

Policia në Shijak ka arrestuar dy persona, pasi kanë tentuar të shisnin në treg 80 mijë euro, të dyshuara të vjedhura në bankat e BE-së.

Në pranga kanë rënë shtetasit Taulant Demerxhiu dhe Vladimir Kokomani.

NJOFTIMI ZYRTAR

Shijak, Durrës

Tentuan të shitnin në treg, një shumë eurosh të dyshuara të vjedhura në banka të shteteve të BE-së, vihen në pranga 2 shtetas.

Sekuestrohen 80 000 euro.

Seksioni i Mbështetjes Operacionale të Hetimit, në bashkëpunim me Seksionin për Hetimin e Krimeve Ekonomiko-Financiare, si rezultat i adimistrimit të menjëhershëm të inteligjencës policore, se 2 shtetas tentonin të shitnin në treg, një shumë eurosh (me bojë sigurie) të dyshuara të vjedhura në banka të shteteve të BE-së, finalizuan operacionin policor të koduar “Suspicion”.

Gjatë operacionit u arrestuan në flagrancë shtetasit T. D., 33 vjeç, banues në Fushë Krujë dhe V. K., 43 vjeç, banues në fshatin Ardhishte, Shijak.

Në fshatin Ardhishte, në automjetin me të cilin lëviznin këta shtetas, shërbimet e Policisë gjetën 80 000 euro që dyshohet se janë vjedhur në banka të shteteve të BE-së, me qëllim shitjen në tregun e brendshëm.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Durrës, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale” dhe “Përvetësimi i parave ose mallrave që rrjedhin nga vepra penale ose veprimtaria kriminale”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco