Lajmi i fundit

Vjedhjet me 5D dhe inceneratorët/ Opozita protestë sot tek bashkia e Tiranës

Greqi, trupi i Enkelejdës sillet në Shqipëri për varrim, vrasësi i saj shfaqet i papenduar

Greqi, trupi i Enkelejdës sillet në Shqipëri për varrim, vrasësi i saj shfaqet i papenduar

09:13, 18/05/2024
A+ Aa A-

Menidhi, Greqi - Paraditen e së hënës, vrasësi  shqiptar 50-vjeçar Eduart Danaj që vrau me plagë të shumta me thikë ish-bashkëshorten, Enkelejda Danajn, duke i lënë thikën të ngulur në trupin e pajetë, pritet t'i kërkojë falje hetuesit grek.Vrasja ndodhi në rrugën kryesore të qytetit Menidhi, poshtë shtëpisë së viktimësm në orët e para të së enjtes (16.05.2024). Policia ka ngritur kallëzim penal ndaj autorit të krimit për vrasje me dashje në gjendje të qetë shpirtërore, armëmbajtje pa leje dhe përdorim i armëve.

Sot, të afërmit, vëllezërit e motrat dhe fëmijët e të ndjerës do të shoqërojnë personin e tyre të dashur, ë banesën e fundit në vendlindjen e tyre, Shqipëri.

“Ia futi kokën në zbardhues, kërcënoi edhe fëmijët e tyre” thotë vëllai i 40-vjeçares

Tronditës është rrëfimi vëllai i 40-vjeçares që u vra nga duart e bashkëshortit, në fillim orët e së enjtes (16.5.2024) nën shtëpinë e saj në Meniddi dhe se varrimi i saj do të bëhet nesër në Shqipëri. Vëllai i gruas, duke folur për Protothema.gr, përmendi torturat që po kalonte motra e tij edhe kur gruaja ishte shtatzënë me fëmijën e saj të parë, ai i kishte futur kokën në zbardhues.

“Ai e shikonte vazhdimisht, ishte i dhunshëm dhe përderisa ka pasur tre ankesa, ka pasur mbi 40 incidente. Ai e kishte kërcënuar disa herë me thikë dhe kur ishte shtatzënë me fëmijën e parë, i kishte futur kokën në zbardhues. Vazhdimisht kërcënonte edhe fëmijët, pinte shumë dhe nuk dinte se çfarë bënte...”, tregon ai për Protothema.gr.

“Ne kërkojmë që drejtësia të vendoset dhe motra ime të jetë gruaja e fundit që do të vritet. Ata ishin ndarë prej një viti e gjysmë por ai nuk pushoi kurrë së shikuari dhe kërcënuari. Ai ishte një alkoolist dhe mendonte se ne të gjithë ishim të padrejtë ndaj tij. Shkonim çdo javë në komisariat, e mbanin një ditë dhe e lironin. Kjo ndodhte gjatë gjithë kohës. Na kishte kërcënuar edhe ne...”, tha vëllai i saj.

Ai foli edhe për 40-vjeçaren. “Motra ime ishte një zonjë që i rriti fëmijët e saj me dinjitet dhe pavarësisht vuajtjeve ajo gjithmonë kishte një buzëqeshje”, tha ai.

“ Abuzimi i viktimave para fëmijëve, i bën edhe fëmijët të abuzuar. Duket se ai e kishte planifikuar që më parë dhe kishte bërë një plan në mendjen e tij. Ai është i vendosur. Ky njeri eci për 5 km. Për çfarë alkooli po flasim?!"

"E vrava sepse nuk mund të duroja të shihja dikë tjetër duke ngarë makinën time"

Sipas provave të mbledhura deri më tani nga hetuesit e Vrasjeve, sulmuesi i dyshuar i kishte ngritur pritë vdekjes ish-gruas së tij dhe kur e pa atë duke kaluar rrugën, iu afrua dhe filloi ta godiste vazhdimisht me thikë, duke e goditur më shumë se 10 herë.

Më pas ai u largua nga vendi i ngjarjes, shkoi në një hotel dhe u përpoq të fshihej në një ndërtesë ku thuhet se kishte punuar. Ai kishte me vete edhe kanaçe birre duke konsumuar një sasi të madhe alkooli. Diçka që ai e bënte edhe kur jetonte me viktimën e tij. Ai pinte dhe pastaj e rrihte. Më në fund, oficerët e policisë nga departamenti lokal e gjetën gjatë një patrullimi dhe e prangosën.

Në momentin e arrestimit, sulmuesi i dyshuar ishte qartësisht nën efektin e alkoolit dhe nuk dukej se e kuptonte se çfarë kishte ndodhur. Policia e përshkruan atë si një njeri cinik që nuk tregoi asnjë pendim për veprimet e tij. Ai përfundimisht rrëfeu vrasjen me pretendime tronditëse: “U zgjova në mëngjes dhe shkova te ky i veçantë sepse e dija se ajo kalonte në orën 5.30 të mëngjesit. Kur e pashë, nxora thikën dhe fillova ta godas. Më pas u largova në këmbë dhe shkova në një hotel. U ula aty për pak dhe më pas shkova në kantier dhe piva disa birra derisa më në fund më arrestuan”.

I pyetur nga policia se pse e kreu krimin e rëndë , autori i vetë-rrëfyer dyshohet se është përgjigjur se “Nuk duroja dot të shikoja të dashurin e saj duke drejtuar makinën time. Unë punoja dhe ajo po hante paratë e mia”.

Hera e fundit që gruaja ka kaluar pragun e komisariatit për ta denoncuar sërish për dhunë në familje (kanosje, lëndim fizik dhe fyerje) ka qenë më 7 maj 2024. Më pas burri është arrestuar dhe dërguar në prokurori.

Në një video-dokument të sjellë në “dritë” nga protothema.gr dëgjohen zërat dhe lutjet e gruas për ndihmë gjatë një përleshjeje të ashpër mes viktimës dhe autorit të ndodhur mbrëmjen e së hënës së kaluar.

Siç kishte thënë asokohe 40-vjeçarja në dëshminë e saj, ata ishin sëbashku prej 14 vitesh, kishin dy fëmijë, një vajzë 21-vjeçare dhe një djalë 15-vjeçar në atë kohë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco