Nis seanca në Gjykatën e Posaçme Antikorrupsion për dosjen 'Sterilizimi'

Nis seanca në Gjykatën e Posaçme Antikorrupsion për dosjen 'Sterilizimi'

09:55, 18/04/2024
A+ Aa A-

Nis seanca në Gjykatën e Posaçme Antikorrupsion për çështjen “Sterilizimi”. 

Gjyqtarja Flojera Davidhi do vendosë nëse do e kalojë dosjen për gjykim, nëse do e kthejë në SPAK për plotësim hetimesh apo nëse do pushojë akuzat ndaj 9 të pandehurve.

I pranishëm në seancë është edhe ish ministri Ilir Beqaj, i cili mbërriti në ambientet e GJKKO rreth orës 08.40.

Të pandehur në këtë proces janë 9 persona, dy prej tyre të lënë në masën "arrest në burg". Konkretisht ish-zëvëndësministri i Shëndetësisë Klodjan Rjepaj dhe biznesmeni Ilir Rrapaj. Dy të tjere janë lënë në masën “arrest në shtëpi”, ndërsa 5 personat e tjerë në mesin e të cilëve ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, janë në masën “detyrim paraqitje”.

Mbi 9 të pandehurit rëndojnë akuzat “Shpërdorim detyre”, “Mashtrim”, “Falsifikim i dokumentave".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco