Operacioni i antimafies, arrestohen 4 italianë dhe 1 shqiptar. Dyshime për lidhje me ‘Ndragheta’

Operacioni i antimafies, arrestohen 4 italianë dhe 1 shqiptar. Dyshime për lidhje me ‘Ndragheta’

16:29, 12/04/2024
A+ Aa A-

Një operacion i policisë italiane ccoi në arrestimin e katër italianëve dhe një shqiptari, të cilët akuzohen për trafik droge.

Operacioni u zhvillua nga policia e Romës së bashku me Guardia di Finanza, të koordinuar nga Drejtoria Antimafia e Qarkut të Romës.

Hetimi buron nga një sekuestrim i një sasie të madhe hashahi dhe kokaine, afërsisht 80 kg, i kryer në mars 2021, si pjesë e një hetimi më të gjerë, i cili përfundoi në dhjetor 2022 me ekzekutimin e një mase kufizuese ndaj 5 personave, përfshirë një personazh të lidhur me “Ndrangheta”.

Hetimet e mëvonshme hetimore bënë të mundur hetimin e subjekteve të tjera, duke nxjerrë në dritë ekzistencën e një skenari kriminal në zonën gjeografike të lagjeve romake Fidene-Tufello, i karakterizuar nga dy grupe të dallueshme të dedikuara për tregtimin e drogës.

Gjatë hetimeve të kryera si nëpërmjet përgjimeve telefonike ashtu edhe atyre mjedisore, u identifikuan dhe arrestuan disa shpërndarës droge që ishin përgjegjës për koordinimin e rrugëve dhe u sanksionuan përdoruesit e drogës, si dhe u sekuestruan në disa raste sasi të mëdha lëndësh narkotike si hashash, kokainë. dhe marijuanë për mbi 60 kg, armë zjarri dhe municion, si dhe shuma të mëdha parash prej rreth 250.000 euro në dispozicion të të dyshuarve.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco