‘SKY ECC’ në Belgjikë, vijon mbrojtja e avokatëve edhe për dy shqiptarë të akuzuar për trafik ndërkombëtar kokaine

‘SKY ECC’ në Belgjikë, vijon mbrojtja e avokatëve edhe për dy shqiptarë të akuzuar për trafik ndërkombëtar kokaine

11:10, 10/04/2024
A+ Aa A-

Ka vijuar ditët e fundit në Belgjikë megaprocesi “SKY ECC” me 128 të pandehur, të akuzuar për trafik ndërkombëtar kokaine. “Paulo D. ishte vetëm 22 vjeç kur mbërriti në Belgjikë. Ai shpresonte të gjente diçka më të mirë dhe të gjente veten në atë që priste të largohej” në Shqipëri, u shpreh avokati i tij të martën përpara Gjykatës Penale të Brukselit. 25-vjeçari pranoi se kishte punuar në një laborator kokaine në Ixelles.

“Ai mbërriti në Belgjikë për të gjetur një punë. Fillimisht bëri larje, një punë që nuk e paguante shumë, më pas u takua me Flavio B., një bashkatdhetar më i vjetër shqiptar që punonte në të njëjtin laborator droge. Ky i fundit kishte probleme me shpinën të cilat e pengonin të kryente disa detyra në banesën ku përpunohej kokaina. “Pra, Paulo D. e pranon këtë punë dhe, po, ai fiton shumë më tepër para sesa në pjesën e pasme të kuzhinës ku bën larjen.”, -tregoi mbrojtja e tij.

Sidoqoftë, përvoja zgjati vetëm disa muaj, nga “korrik-gusht deri në tetor 2021” kur policia kreu një valë arrestimesh pas dekriptimit të mesazheve të koduara “Encrochat” dhe “SKY ECC”.

Personi po ndiqet penalisht edhe për armëmbajtje pa leje. Kjo u përdor për të “mbajtur” drogën. Prandaj, avokati penal u shpreh për unitetin e dashjes pasi që nuk bëhej fjalë për kryerjen e një lloji tjetër të veprës penale.

“Ishte vetëm një dorë e vogël,” theksoi mbrojtja. “Klienti im po rrëfehet. Ka luajtur një rol minimal dhe ka kryer tashmë 20 muaj paraburgim”. Prandaj, avokati i Paulo D. i kërkoi gjykatës të konsideronte një afat të thjeshtë për atë që tejkalon paraburgimin. “A ka kuptim të rikthehet dikush që është (ri)vendosur në Shqipëri për gjashtë apo shtatë muaj burg? Unë ju bëj pyetjen dhe do ta lexoj me vëmendje”, përfundoi avokati.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco