U zbuluan nga SKY ECC, dënohet familja shqiptare në Belgjikë, trafikonin sasi të mëdha kokaine

U zbuluan nga SKY ECC, dënohet familja shqiptare në Belgjikë, trafikonin sasi të mëdha kokaine

16:21, 26/02/2024
A+ Aa A-

Katër anëtarë të një “familje model” shqiptare nga Ostendi janë dënuar nga gjykata e Bruges në Belgjikë për pjesëmarrjen e tyre në trafikun e madh të kokainës. Njëri nga djemtë mori një dënim efektiv me 7 vjet burg. Detektivët gjetën 56 mijë euro cash nën shtratin e prindërve të tij.

Rasti u zbulua nga Operacioni “Sky”, në të cilin më shumë se një miliard mesazhe të koduara nga mjedisi kriminal u deshifruan disa vite më parë. Shqiptari A. B, 29 vjeç rezultoi se luante një rol kyç në një grup kriminal që tregwtoi të paktën 958 kilogramë kokainë, me një vlerë totale prej gati 29 milionë eurosh. Për shkak se një rrëmbim dukej se ishte i pashmangshëm, gjykata bëri arrestimet më 14 shkurt 2023.

A. B deklaroi se ai transportonte deri në 200 kilogramë kokainë në të njëjtën kohë për një grup që vepronte nga katër prona me qira në Antwerp. Aty gjatë kontrollit të banesave u gjetën armë zjarri të gatshme për të qëlluar. Por ndërhyrja e hershme pengoi identifikimin e drejtuesve të bandës.

A. B nuk e mohoi se ishte i përfshirë në trafik kokaine. “Por vetëm si një djalë i porositur,” argumentoi avokati Frank Scheerlinck. “Nuk bëhej fjalë për shumat e mëdha që prokurori publik dëshiron t’i shesë. Gjykata megjithatë i dha A. B 7 vjet të hënën. Gjatë lutjeve ai u kërkoi falje prindërve dhe dy vëllezërve dhe theksoi se ata nuk ishin të përfshirë në ngjarje.

Por gjykata mendoi ndryshe të hënën. F. B, 23 vjec, vëllai i vogël i A. B, u dënua me 2 vjet burg me kusht. Babai i tij G. B, 57 vjec dhe nëna F. B, 52 vjec. secili morwn nga 1 vit burg me kusht. Policia ka gjetur jo më pak se 56 mijë euro para cash poshtë shtratit të tyre. “Të shpëtuar nga 40 vjet punë e palodhur”, u lut më kot avokati i tyre.

Sipas prokurorit, prindërit kanë ndihmuar në pastrimin e fitimeve të drogës. “Dukej si një familje e mirë Ostende,” shpjegoi ai. “Babai ishte punëtor, nëna jepte kurse integrimi”. A. B, 31 vjec, vëllai i madh i kreut të grupit, ishte i vetmi anëtar i familjes që u shpall i pafajshëm.

Grupi përdorte persona të parë për të marrë me qira prona. Jo vetëm në Antwerp, por edhe në Damme. E dashura e figurës kyçe mori me qira një shtëpi pushimi atje, ku ruhej kokaina për dy muaj. Megjithatë, gjykata nuk e konsideroi të provuar se ajo ishte në dijeni për këtë. Prandaj, gruaja u shpall e pafajshme.

Dhjetë të tjerë u akuzuan në këtë rast. Njëri prej tyre u shpall i pafajshëm. Të tjerët morën dënime efektive deri në 6 vjet burg. Të 13 anëtarëve të dënuar të bandës iu shqiptua gjithashtu një gjobë totale prej 268,000 euro. Të gjitha së bashku, 992.500.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco