Zbulohet predha e pashpërthyer, dyshohet se ndodhej aty që prej vitit 1997. Policia rrethon zonën

Zbulohet predha e pashpërthyer, dyshohet se ndodhej aty që prej vitit 1997. Policia rrethon zonën

09:44, 03/12/2023
A+ Aa A-

 

Një predhë luftarake e pa shpërthyer është zbuluar këtë të diel në qytetin e Klosit. Ngjarja ka ndodhur në qendër të qytetit teksa disa punëtorë po gërmonin për hapjen e një themeli për ndërtimin e një muri pranë një banese.

Predha luftarake është konstatuar pasi është zbuluar nga dheu dhe nga verifikimet paraprake dyshohet të jetë e pa shpërthyer.

Menjëherë është lajmëruar policia e cila ka rrethuar zonën në mënyrë që të mos preket predha nga askush. Po ashtu, mësohet se është njoftuar Ministria e Mbrojtjes e cila pritet të dërgojë grupin e xhenios që të bëjë të mundur zhvendosjen e predhës luftarake, ndërsa do të kontrollohet vendi nëse ka predha të tjera.

Dyshimet e para janë që predha të jetë aty që prej vitit 1997, kur një nga tunelet që mbante armatime luftarake në vendin e quajtur “Ish pazari i vjetër”, shpërtheu.

Gjatë shpërthimit të municionit luftarak në atë kohë shumë predha u zhvendosën në zonën përreth, që përfshin edhe qytetin e Klosit pasi ka një distancë të afërt me të.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco