Masakra e Lushnjës, GJKKO përjashton avokatin e Laert Haxhiut, ja kur do të mbahet seanca e radhës

Masakra e Lushnjës, GJKKO përjashton avokatin e Laert Haxhiut, ja kur do të mbahet seanca e radhës

15:14, 01/12/2023
A+ Aa A-

Gjykata e Posaçme vendosi përjashtimin e avokatit Detar Hysi si mbrojtës i Laert Haxhiut.

Babai i Laert Haxhiut kishte sjellë një prokurorë që i revokonte tagrin e përfaqësimit avokatit Hysi. Dy avokatet e caktuar kryesisht nga gjykata Elvis Gorishti dhe Artan Simoni kërkuan serish kohe për tu njohur me aktet e dosjes. Gjykata u beri me dije se kjo është hera e fundit që atyre ju jepet koha për të njohur aktet e dosjes.

Seanca u shty për në datën 18 dhjetor ora 11:00. Gjykata relatoi se seancat për Laert Haxhiun do te jene për pas çdo të hënë në orën 11:00. SPAK e akuzon atë për “masakrën e Lushnjës” e ndodhur në shtator të 2017 ku humbën jetën Jurgen Hoxha dhe Zamir Latifi. Sipas SPAK në shënjestër të atentatit ishte Xhulio Shkurti nipi i Aldo Bares. Shkurti i shpëtoi breshërisë së plumbave pasi u ngrit nga tavolina ku ishin dy miqtë e tij qe humben jetën.

Laert Haxhiu është arrestuar në Greqi dhe është në pritje të vendimit te gjykatës së Apelit grek nëse do të ekstradohet në vendin tonë. Po ashtu pak kohë më parë Prokuroria e Elbasanit ka firmosur një urdhërarrest të dytë për Laert Haxhiun duke e akuzuar për 4 vrasje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco