Vrasja e Ardian Nikulajt/ Marokenët sjellin në Shqipëri telefonin e Saraivës

Vrasja e Ardian Nikulajt/ Marokenët sjellin në Shqipëri telefonin e Saraivës

10:36, 30/11/2023
A+ Aa A-

Burime për Syri TV kanë bërë me dije se autoritetet marokene i kanë sjellë autoriteteve shqiptare telefonin e Ruben Saraivës, 28-vjeçarit portugez, i cili dyshohet se kishte rolin e ekzekutorit në eliminimin e biznesmenit Ardian Nikulaj, ngjarje e regjistruar më 19 prill të këtij viti, brenda ambienteve të hotelit të tij në Shëngjin.

Zbërthimi i komunikimeve të portugezit me anëtarët e tjerë të grupit të vrasësve me pagesë, katër britanikë dhe porositësi Edmond Haxhia, do t’u shërbejë hetuesve për të pasur prova të reja në lidhje me ngjarjen e rëndë.

Të njëjtat burime bëjnë me dije se nga ana tjetër, marokenët, të cilët arrestuan Ruben Saraivën më shumë se 6 muaj më parë, pas një kohe të gjatë pa përgjigje, i kanë kërkuar palës shqiptare prova shtesë në kërkesën e tyre për ekstradimin e tij drejt Tiranës.

Përmes Ministrisë së Drejtësisë pritet të dërgohen në vijim materiale të tjera provash të hetimeve të muajve të fundit mbi ngjarjen, me të cilat do të synohet sjellja e portugezit në Shqipëri.

Të arrestuar në Britani të Madhe janë pjesa tjetër e grupit kriminal, Edmond Haxhia, Stephen Hunt, Thomas Mithan, Harriet Bridgeman dhe Harry Simson, për të cilët akoma nuk ka një vendim ekstradimi në Shqipëri.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco