SYRI TV/ Trotuaret të pakalueshme nga këmbësorët në Elbasan, banorët: Kalojmë në rrugë, rrezikojmë

SYRI TV/ Trotuaret të pakalueshme nga këmbësorët në Elbasan, banorët: Kalojmë në rrugë, rrezikojmë

18:40, 28/11/2023
A+ Aa A-

Rrugë të shumta në Elbasan kanë trotuare të ngushta, shpesh të pakalueshme nga këmbësorët. Këta të fundit, në mungesë të trotuareve shpesh përdorin rrugën e makinave, duke vënë në rrezik jetën. qytetarët shprehen se problemi më i madh është për fëmijët.

SYRI TV

Trotuare e ngushta janë kthyer në shqetësim për qytetarët në Elbasan. Ndonese një pjesë e tyre janë rikonstrukturuar së fundmi nuk  janë marrë masa për ti zgjeruar.

Sipas banoreve të lagjes “Partizani” në qytetin e Elbasanit  trotuarët e ngushta janë burim aksidenti. Sa herë përballen me një kalimtar në sensin e kundërt detyrohen të përdorin karrexhatën e makinave.

Të rrezikuar janë vecanërisht fëmijët dhe të moshuarit,padi kjo lagje njihet si nder me te populluarat e qytetit te Elbasanit.

Jo vetëm trotuare të ngushtë, por shpesh këto të fundit ndërpriten nga shtyllat e tensionit, të cilat gjithashtu bëhen pengesë për lëvizjen e qytetarëve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco