13 nga shtetet e BE rifillojnë kontrollet e brendshme kufitare kundër migracionit të paligjshëm

13 nga shtetet e BE rifillojnë kontrollet e brendshme kufitare kundër migracionit të paligjshëm

13:11, 28/11/2023
A+ Aa A-

Rreth 13 nga 27 shtetet anëtare të BE-së kanë rifilluar kontrollet e brendshme të kufirit me fqinjët e tyre  muajt e fundit, një largim ky nga udhëtimi normal pa kufij që gëzon në zonën Shengen.

Ministrat e Brendshëm nga gjashtë vende të Bashkimit Evropian thanë të hënën se vendet e tyre kishin rënë dakord të rrisin përpjekjet për të mbrojtur bllokun nga imigrimi i paligjshëm dhe grupet e kontrabandistëve të njerëzve që veprojnë në kufijtë e tij, njofton Euronews.

Ministrave nga grupi V4 i vendeve të Evropës Qendrore – përfshirë Republikën Çeke, Hungarinë, Poloninë dhe Sllovakinë – iu bashkuan homologët nga Austria dhe Gjermania për një samit në qytetin jugor hungarez Szeged, 8 kilometra larg nga kufiri i bllokut evropian me Serbinë.

Disa qeveri të BE-së kanë frikë se presioni në rritje nga e ashtuquajtura rrugë e migrimit ballkanik, e cila të çon nga Serbia në Hungari, kërkon një përgjigje më të ashpër nga vendet në rajon.

Ministri i Brendshëm çek Vit Rakusan, i cili organizoi samitin, tha se migrimi ishte një "sfidë e përbashkët" për Evropën dhe se zgjidhjet duhet të fokusohen në parandalimin e hyrjes së paligjshme të emigrantëve në bllok.

"Ne jemi të gjithë në të njëjtën rrugë migrimi. Ne ndajmë kufij dhe situata në kufirin e jashtëm të BE-së na prek të gjithëve," tha ai. Ai nuk dha detaje se si do të viheshin në shënjestër, kontrabandistët.

Rakusan tha se vendimet e fundit nga shumë qeveri evropiane për të rifutur kontrollet e kufijve të brendshëm brenda zonës pa viza Shengen ishin të paqëndrueshme dhe se mbrojtja e kufirit të jashtëm do të ishte fokusi i bashkëpunimit të ardhshëm midis gjashtë qeverive.

“Ne të gjithë duam të mbajmë gjallë zonën Shengen”, tha ai. "Ne të gjithë e dimë se kontrollet dhe kontrollet në kufijtë e brendshëm nuk janë zgjidhja e duhur."

Ai tha gjithashtu se vendet që marrin pjesë në konferencë do të ngrenë një grup pune që do të përpiqet të gjejë zgjidhje të përbashkëta, diçka që "nuk do të jetë e lehtë".

Shtimi i dhunës

Rreth 13 nga 27 shtetet anëtare të BE-së kanë rifutur kontrollet e brendshme të kufirit me fqinjët e tyre në muajt e fundit, një largim nga udhëtimi normal pa kufij që gëzon në zonën Shengen.

Sllovakia rifilloi muajin e kaluar kontrollet në kufirin e saj me Hungarinë në një përpjekje për të reduktuar numrin në rritje të emigrantëve që hyjnë në vend, pasi fqinjët Austria, Republika Çeke dhe Polonia vendosën kontrolle në kufijtë e tyre me Sllovakinë.

Një pjesë e arsyes për ndryshimin ishte rritja e dhunës në Serbinë veriore në muajt e fundit. Betejat me armë janë bërë të zakonshme përgjatë kufirit me Hungarinë, ku emigrantët janë mbledhur në kërkim të mënyrave për të hyrë në BE me ndihmën e kontrabandistëve.

Qindra oficerë serbë u dërguan në zonën afër kufirit në fund të tetorit. Ata arrestuan disa persona pasi një shkëmbim zjarri mes emigrantëve la tre të vdekur dhe një të plagosur.

Në samitin e së hënës, ministrja gjermane, Nancy Faeser, theksoi se "ata duan kufij të hapur brenda Bashkimit" dhe pretendoi se ishin këto lëvizje migratore që kishin çuar në kontrolle me fqinjët e tyre.

Faeser foli për rëndësinë e respektimit të të drejtave të njeriut kur diskutohet për mbrojtjen e kufijve të jashtëm të BE-së dhe kontrollet e brendshme./ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco