Reshjet e dëborës bllokojnë disa akse rrugore, ARRSH: Pajisuni me zinxhirë dhe goma dimërore

Reshjet e dëborës bllokojnë disa akse rrugore, ARRSH: Pajisuni me zinxhirë dhe goma dimërore

11:15, 28/11/2023
A+ Aa A-

Gjatë orëve të natës dhe në mëngjes vendi është përfshirë nga reshje shiu dhe reshje dëbore në Bogë-Theth, Tamarë-Vermosh, Cangonj-Bilisht dhe në Dardhë.

Sipas ARRSH, në këto akse rrugore po pastrohet dëbora përmes shpërndarjes së kripës.Qarkullimi vijon pa probleme në të gjitha akset nacionale

ARSSH bën thirrjen që drejtuesit e mjeteve të pajisen me goma dimërore dhe zinxhirë kur udhëtojnë për në segmentet me prezencë dëbore, të ulin shpejtësinë, të respektojnë sinjalistikën dhe udhëzimet e Policisë Rrugore.

Ndërkohë ditën e martë dhe të mërkurë do të kemi mot të paqëndrueshëm me reshje shiu me intensitet mesatar e lokalisht të lartë.

Reshjet do të jenë në formën e rrebesheve të shpejta dhe stuhive. Bora do të jetë prezente në veri, verilindje dhe juglindje kryesisht me intensitet deri mesatar në zonën e Bajram Currit, Kukësit, Peshkopisë dhe Korçës.

Era do të fryjë nga kuadrati i veriut 2-9m/s, hera-herës në bregdet dhe lugina fiton shpejtësi 13-25m/s duke u bërë problematike. Valëzimi në dete do të jetë i forcës 2-5ballë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco