Fier, bllokohen 52 ton miell! AKU: Mbaheshin jashtë kushteve higjieno sanitare, në magazinë me brejtës e shpendë

Fier, bllokohen 52 ton miell! AKU: Mbaheshin jashtë kushteve higjieno sanitare, në magazinë me brejtës e shpendë

11:37, 25/11/2023
A+ Aa A-

Plot 52 ton miell janë bllokuar në një magazinë ushqimore në Fier, bën të ditur Autoriteti Kombëtar i Ushqimit.

Gjatë kontrolleve në magazinën usqimore, inspektorët e AKU-së kanë konstatuar se ruheshin jashtë kushteve të përshtatshme higjieno-sanitare dhe se në ambientet e magazinimit u gjendën brejtës dhe shpendë.  

NJOFTIMI ZYRTAR

AKU bllokon 52 ton miell të magazinuara jashtë kushteve të sigurisë ushqimore

Trupat inspektuese të Drejtorisë Rajonale Fier, kanë ushtruar kontroll në një magazinë ushqimore që ka si aktivitet ruajtje shpërndarje në temperaturë ambienti, të produkteve miell, makarona etj, pas një denoncimi të ardhur nga mediat.

Gjatë ushtrimit të kontrollit trupat inspektuese konstatuan se subjekti nuk plotësonte kushtet e përgjithshme higjieno-sanitare, produktet ushqimore ruheshin jashtë kushteve të përshtatshme higjieno-sanitare, në ambientet e magazinimit u gjendën brejtës dhe shpendë.

Subjekti nuk implementonte sistemin e vetëkontrollit HACCP dhe kishte mangësi në sistemin e gjurmueshmërisë.

Për këto shkelje të konstatuara, trupa inspektuese sipas legjislacionit në fuqi, vendosi menjëherë masën e ndërprerjes së aktivitetit, u bë bllokimi i 52 ton produkte ushqimore me destinacion asgjësimin, si dhe u vendosën masat administrative me gjobë në vlerën e 700,000 lekëve.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit siguron konsumatorët, që do të vijojë pandërprerë kontrollet në të gjithë vendin, në garantim të sigurisë ushqimore.

AKU gjithashtu falënderon mediat për denoncimin e rasteve të tilla dhe fton çdo qytetar të bashkëpunojnë duke denoncuar, pasi siguria ushqimore është çështje e të gjithëve.
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco