'825 klientë për 4 prostituta', policia italiane shkatërron rrjetin kinez të prostitucionit, mes tyre pronari shqiptar i hotelit

'825 klientë për 4 prostituta', policia italiane shkatërron rrjetin kinez të prostitucionit, mes tyre pronari shqiptar i hotelit

19:13, 08/06/2023
A+ Aa A-

Policia italiane ka goditur një rrjet kinez prostitucioni. Katër masa sigurie dhe një arrestim janë ekzekutuar në kuadër të operacionit “Baby-doll” të policisë së komunës së Astit, për shfrytëzim prostitucioni. Skuadra Lëvizëse e Shtabit të Policisë, e koordinuar nga Prokuroria Publike, ka kryer dje edhe sekuestrimin e një shtëpie prostitucioni në zonën e stacionit, në via Comentina.

Ka pasur edhe disa kontrolle të kryera në banesa në Torino, në veçanti tre në zonën Barriera të Milanos. Në krye të organizatës janë dy gra kineze të moshës 49 dhe 51 vjeç, Jiangong Huang (në burg në Torino) dhe Luo Meijuan (detyrim paraqitje), të mbështetur nga Furio Ardissone (tani në arrest shtëpie), banues në Torino, 68 vjeç dhe Artan Sulaj (detyrim paraqitje), 54-vjeçari shqiptar, pronar i një shtëpie prostitucioni në Asti.

 Një organizatë ‘sipërmarrje’

Organizata e menaxhoi biznesin në mënyrë 'sipërmarrëse', duke u kujdesur për reklamat në ueb, thirrjet përmes një centrali të vërtetë, rekrutimin e prostitutave të reja dhe raportimin e fitimeve. Në dy muaj u konfirmuan 825 klientë për shfrytëzimin e 4 prostitutave të ndryshme. Të gjitha për një xhiro prej 42 mijë eurosh.

I pranishëm në konferencë për shtyp ishte edhe prokurori i Astit, Biagio Mazzeo: “Ka një substrat alarmues në këtë kuptim dhe për këtë është e rëndësishme të monitorohet ky fenomen me veprime represive”.

“Hetimi ka nisur në fillim të vitit 2022 – shton menaxheri i Skuadrës Fluturuese, Federico Mastorci – në kontrollet kemi sekuestruar edhe rreth 18 mijë euro kesh dhe një pushkë pa numër serial. Në aktivitetet ekzekutive të djeshme, bashkëpunimi i ekipit të Torinos dhe Brescias i çmuar, si dhe i Departamentit të Parandalimit të Krimit të Torinos”.

Gjatë kontrolleve, u arrestua edhe një grua tjetër kineze, Dan Hong, 42-vjeçe, e akuzuar se kishte menaxhuar së fundmi shtëpinë në Asti.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco