Lihet në burg, Vangjush Dako dhe dy ish-zyrtarë, lirohen të tjerët

16:46, 08/06/2023
A+ Aa A-

Gjykata Speciale ka vendosur masën e sigurisë ‘arrest me burg’ për ish-kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dako.

Avokati i Dakos, Petrit Ismaili ka dhënë një deklaratë për mediat pas vendimit të GJKKO për të lënë në burg Vangjush Dakon. Ai ka deklaruar se klienti i tij i ka kundërshtuar akuzat dhe se prokuroria nuk ka paraqitur asnjë provë për lënien e Dakos në burg sipas tij.

 “Vepra penale ka 10-12 vjet. Prokurori nuk paraqiti asnjë provë për këtë veprim të ngutshëm të ndërmarrë, gjithashtu nuk dha asnjë provë për të justifikuar masën e sigurisë.

Kërkesa jonë ishte ndryshimi i masës së burgimit pasi nuk ka duket e nevojshme. Dako ka qenë kryetar bashkie dhe ka ushtruar detyrën përmes strukturave, për të cilat nuk mban përgjegjësi kryetari i bashkisë.

Ka një lapsus të prokurorisë . Është e provuar që vepra penale nuk ekziston”, u shpreh ai.

Masat e sigurisë:

Nga ‘arrest në burg’ në ‘arrest shtëpie’ për Adrian Bulgun

Diana Dedja nga ‘arrest shtëpie’, në ‘detyrim paraqitje’ (ne videon e mesiperme)

Fiqiri Farruku ‘arrest në burg’

Andand Zoçila ‘arrest në burg’

Meri Semini ‘arrest shtëpie’

Ferzilet Hajdari ‘arrest shtëpie’

Në kërkim

Adhurim Qehajaj

Ermal Lama

Fatmir Ejupi

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco