Goditet një nga grupet më të fuqishme kriminale në BE/ Grekë, shqiptarë e gjermanë, transportuan 3 tonë kokainë

Goditet një nga grupet më të fuqishme kriminale në BE/ Grekë, shqiptarë e gjermanë, transportuan 3 tonë kokainë

08:36, 06/06/2023
A+ Aa A-

Antimafia e Katanzaros ka finalizuar një tjetër operacion të madh kundër trafikut ndërkombëtar të drogës. Në bashkëpunim me një sërë skuadrash antidrogë të Gjermanisë dhe Belgjikës, ata kanë mundur të nxjerrin 25 urdhër-arreste për të përfshirët në trafikun që zanafillën e ka në Amerikën e Jugut dhe më pas përmes Italisë pretendohet se shpërndahet nëpër pjesën tjetër të BE-së.

Sipas të dhënave, numri më i madh i personave të vënë në shënjestrën e antimafies janë shtetas shqiptarë, por ata nuk kanë rol kryesor, pasi sipas hetimeve dhe mijëra orë përgjimesh, kapot janë një shtetas grek dhe një gjerman. Por autoritetet hetimore italiane nuk lënë jashtë vëmendjes as njërin prej shqiptarëve të përfshirë në këtë trafik droge dhe në fakt bëhet fjalë për një emër mjaft të njohur në vendin tonë. Quhet Fisnik Smalaj dhe prej disa vitesh ai është akuzuar edhe në vendin tonë për trafik droge dhe për ngritje laboratori.

Duke iu referuar të dhënave që vijnë nga mediat vendase të cilat kanë asistuar në konferencën për shtyp të kreut të antimafies së Katanzaros që ka drejtuar operacionin, bëhet me dije se shtetasit shqiptar nuk vepronin vetëm në Itali, por ata kanë një bazë të fuqishme në Belgjikë, vend në të cilin kanë operuar skuadrat hetimore belge. Konkretisht mësohet se ndër se ndër 25 urdhër-arrestet e lëshuara me urdhër të Prokurorisë Italiane, shumica janë shqiptarë me banim në Belgjikë, e mes tyre rezulton se është dhe emri shqiptarit Fisnik Smalaj, i shpallur në kërkim prej vitit 2008, dhe që ka mundur t’i shpëtojë arrestimeve të sotme.

Operacioni i koduar “Gentelman 2” ka shtrirë hetimet në Itali e në disa vende te Bashkimit Evropian. Hetimet janë kryer nga një skuadër e përbashkët investigative e përbërë nga autoritetet italiane, gjermane e belge e nën koordinimin e “Eurojust”. 25 personat ndaj të cilëve janë ekzekutuar masat e ndalimin akuzohen për pjesëmarrje në aktivitet kriminal, trafik ndërkombëtar lëndësh narkotike, armëmbajtje pa leje, etj. Njëherësh gjatë të djeshmes është ekzekutuar dhe urdhri i sekuestrimit të pasurisë me vlerë 3.8 milionë euro, ndaj personave të vënë nën masë ndalimi. Në dy vite investigim antimafia italiane zbardhi së ishte trafikuar rreth 3 tonë drogë, kokainë e heroinë e cilësisë mjaft të pastër, në vlerë mbi 45 milionë euro. Nga operacioni “Gentleman” u sekuestruan gjithashtu 10 armë automatike e modelit kallashnikovë, 2 mitraloza “Scorpion”, 9 pistoleta “Parabellum”.

Kryeprokurori gratteri

“Ky hetim ka të bëjë me Italinë, Gjermaninë, Belgjikën, Shqipërinë dhe vendet prodhuese të Amerikës së Jugut. Vlera e këtij hetimi është e madhe, sepse ne kemi qenë në gjendje të provojmë gjithnjë e më shumë sinergjinë e madhe të Guardia di Finanza me Scico dhe në Kalabria me grupin hetimor Gico dhe Goa dhe që ndërlidhet me mjeshtëri të madhe me forcat policore të gjysmës së Evropës dhe Amerikës së Jugut”.

Kështu, deklaroi prokurori i Republikës së Catanzaro Nicola Gratteri gjatë konferencës së mëngjesit të djeshëm për shtyp të mbajtur në selinë e Prokurorisë Publike të Catanzaros, për të bërë të ditur  operacionin “Gentleman 2”, i cili zbatoi urdhrin e aplikimit të masave të sigurimit të lëshuar nga magjistrati hetues, në Gjykatën e Catanzaro-s, ndaj 25 të dyshuarve, mbi bazën e supozimit të ekzistencës së indikacioneve të rënda në lidhje me krimin e bashkimit me qëllim trafikimin e drogës, krimet që lidhen me armët dhe krimet e gjobës në lidhje me drogën, për arsye të ndryshme përkatësisht të kontestuara. Në të njëjtën kohë, u zbatua sekuestrimi parandalues, i lëshuar nga magjistrati hetues në Gjykatën e Catanzaro, me kërkesë të Prokurorisë Publike-Drejtoria e qarkut Antimafia e Catanzaro, e aseteve në një vlerë totale prej 3.8 milionë euro.

Bashkëpunimi me prokuroritë e tjera

Dispozita, e nxjerrë me kërkesë të Prokurorisë Publike – Drejtoria e Qarkut Antimafia e Catanzaro, përfaqëson epilogun e një veprimtarie hetimore komplekse të kryer, duke filluar nga viti 2020, nga “Ekipi i Përbashkët Hetimor” (SIC) i ngritur me anëtarë të Njësisë së Policisë Ekonomiko-Financiare/ G.I.C.O të Guardia di Finanza të Catanzaro, forcat policore të Gjermanisë dhe Belgjikës me autoritetet e tyre gjyqësore përkatëse, dhe Agjencia e Bashkimit Evropian për Bashkëpunim Gjyqësor (Eurojust), me anëtarë italianë, gjermanë dhe belgë, dhe me mbështetjen e Drejtorisë Qendrore të Shërbimeve Kundër Drogës (D.C.S.A.) dhe Zyrës së Policisë Evropiane (Europol).

Masa paraprake u krye në Kalabri, Gjermani dhe Spanjë, me përdorimin e mbi 200 financierëve dhe me ndihmën e njësive të Antiterrorizmit dhe Emergjencave të Punësimit, njësitë e qenve kundër drogës dhe komponentit ajror të Guardia di Finanza. Në të njëjtën kohë, auoriteti gjyqësor belg urdhëroi arrestimin e 9 personave. Më pas ai thotë: “E kemi parë edhe një herë Italinë si lider në një hetim të kësaj gjerësie dhe niveli. Natë e ditë ishim të lidhur online.

Falë edhe fondeve të vëna në dispozicion nga ‘Eurojust’, pra Europol, Interpol dhe bashkëpunimi i madh i drejtorisë kombëtare të shërbimit antidrogë, patëm mundësinë e formimit të ekipeve të përbashkëta: financuesit tanë qëndruan për të dëgjuar dialogun e trafikantëve të rrezikshëm”. Dhe sërish: “Trafikanti shumë i rrezikshëm me origjinë greke është Liarakos Nikolaos, i cili u arratis vite më parë nga burgu i Romës Rebibbia ku vuante një dënim përfundimtar prej 27 vitesh burg për të cilin prokurori Lucantonio nënshkroi një urdhër arresti evropian. Ish-i arratisuri duhet të përgjigjet për dy shoqata të tjera që synojnë trafikun e drogës: njëra për Catanzaron dhe tjetra për Belgjikën.

Nga ana e tij, zv/ prokurori Vincenzo Capomolla deklaroi: “Gjatë hetimeve dolën lidhje mes anëtarëve të kontekstit kriminal ‘Ndrangheta’ të Sibaritidit dhe subjekteve që vepronin në Gjermani, Belgjikë dhe Ballkan.

Kokaina mbërriti nga Amerika e Jugut përmes ndërmjetësit me origjinë korigliane, i cili ishte në Gjermani në kontakt me një eksponent tashmë në kontakt me Sibaritidie, i cili kishte vite në arrati dhe që mbante lidhje me rekrutët e rinj në emër të dy bandave Sibaritide. Këto banda, në të kaluarën, kishin bërë luftë me njëra-tjetrën, por kishin gjetur një interes të përbashkët për drogën. Pranë këtij ishte kanali tjetër me një subjekt me origjinë shqiptare që furnizonte me heroinë nga Lindja dhe Turqia. Nëpërmjet bashkëpunimit ndërkombëtar u monitoruan takimet mes subjekteve të ndryshme që ndodheshin në vende të ndryshme të komunitetit evropian, u krijua mundësia e verifikimit të rezultateve të mesazheve dhe aksesi në biseda të sofistikuara falë teknikave shumë të avancuara të identifikimit”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco